خانه WHM پیکربندی سرور چگونه بسته LEMP را روی یک سیستم عامل لینوکس نصب کنیم؟ ( بخش اول )

چگونه بسته LEMP را روی یک سیستم عامل لینوکس نصب کنیم؟ ( بخش اول )

1 دقیقه خوانده شده
۰
0
128
نصب بسته LEMP روی سیستم عامل لینوکس سنت او اس 7

در این مقاله ما به شما آموزش خواهیم داد که چگونه بسته LEMP را روی یک سیستم عامل لینوکس برای مثال CentOS نسخه ۷ نصب کنید تا بتوانید از قابلیت های بسته LEMP به بهترین شکل ممکن استفاده کنید .

نصب بسته LEMP روی سیستم عامل لینوکس سنت او اس 7

بسته LEMP چیست ؟

کلمه LEMP در واقع مخفف کلمات Linux , EngineX , MySQL و PHP می باشد . منظور از سرور LEMP سروری می باشد که از سیستم عامل لینوکس ، وب سرور Nginx , پایگاه داده MySQL و سرویس PHP استفاده میکند .

آپدیت کردن سیستم عامل لینوکس

یکی از مهمترین مباحث در زمینه امنیت لینوکس ، به روز بودن سیستم عامل می باشد لذا قبل از هر چیزی باید مطمئن شویم که از آخرین نسخه موجود سیستم عامل استفاده میکنیم . مانند همیشه از طریق پروتکل SSH به سرور لینوکسی خود وصل شوید . اکنون یک جلسه screen آغاز کنید . برای اینکار نیاز دارید که سرویس screen روی سرور شما نصب شده باشد . برای نصب این سرویس میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

yum install screen

بعد از آنکه سرویس screen را نصب کردید ، به ترتیب دستورات زیر را برای به روز رسانی سیستم عامل لینوکس وارد کنید :

screen -U -S lemp-centos7
yum update

نصب پایگاه داده MariaDB ( یا MySQL )

مورد اول در بسته LEMP ، پایگاه داده MariaDB می باشد . سرویس MariaDB در واقع یک جایگزین برای سرویس MySQL می باشد و در سیستم عامل CentOS 7 ، به صورت پیش فرض برای فعالیت به عنوان پایگاه داده ، استفاده میشود . برای نصب این سرویس میتوانید از دستور yum استفاده کنید :

yum install mariadb mariadb-server mysql

در مرحله بعد شما باید فایل etc/my.cnf.d/server.cnf/ را با استفاده از ویرایشگر مورد علاقه خودتان باز کنید و عبارت bind-address = 127.0.0.1 در بلاک mysqld قرار دهید .

برای باز کردن فایل etc/my.cnf.d/server.cnf/ با ویراشگر vi میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

vi /etc/my.cnf.d/server.cnf

با توجه به مطالبی که در بالا گفته شد ، بلاک mysqld شما باید شبیه حالت زیر باشد :

[mysqld]
#log-bin=mysql-bin
#binlog_format=mixed
bind-address = 127.0.0.1

با این کار شما در واقع زمینه ای را فراهم میکنید که پایگاه داده MariaDB فقط به localhost سرویس دهی کند . این کار یکی از مباحثی است که بسیار برای امنیت سرور لینوکس حائز اهمیت می باشد . خب حالا نیاز است که سرویس MariaDB را ریستارت کنید تا تغییرات اعمال شود . برای ریستارت سرویس MariaDB میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

systemctl restart mariadb

پایگاه داده MariaDB به صورت پیش فرض در زمان بالا آمدن سرور ، فعال نمیشود . شما با استفاده از دستور زیر میتوانید کاری کنید که این پایگاه داده در زمان boot سرور ، بالا بیاید :

systemctl enable mariadb

همچنین برای بررسی وضعیت پایگاه داده خود میتوانید از دستور زیر بهره ببرید :

systemctl status mariadb

شما میتوانید از اسکریپت ایمن سازی MariaDB و MySQL نیز استفاده کنید تا امنیت پایگاه داده خود را بیشتر کنید . برای استفاده از این اسکریپت ، دستور زیر را تایپ کنید :

mysql_secure_installation

کارهایی که با استفاده از این اسکریپت میتوانید انجام دهید و امنیت پایگاه داده را بیشتر کنید ، عبارتند از :

  • تنظیم کردن پسورد root برای سرویس MariaDB
  • حذف یوزر ناشناس anonymous
  • غیر فعال کردن لاگین کردن یوزر روت به صورت remote
  • حذف دیتابیس test و قطع دسترسی به آن

اگر شما نیاز به سرویس میزبانی وب ایمن با پایگاه داده ای مطمئن دارید ، هم اکنون با کارشناسان ما در چیتاهاست تماس بگیرید .

نصب وب سرور Nginx

مورد بعد در بسته LEMP ، وب سرور Nginx می باشد . وب سرور Nginx هنوز به صورت رسمی درون مخزن برنامه های CentOS 7 قرار نگرفته است . برای اینکه ما بتوانیم با استفاده از yum به راحتی این سرویس را نصب کنیم ، نیاز داریم که ابتدا آخرین rpm وب سرور Nginx را از سایت سازنده اش دریافت کنیم و به سیستم معرفی کنیم . برای اینکار میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

rpm -Uvh http://nginx.org/packages/centos/7/noarch/RPMS/nginx-release-centos-7-0.el7.ngx.noarch.rpm

حالا که rpm این وب سرور به مخزن rpm های ما اضافه شده است ، میتوانید با استفاده از دستور زیر ، این وب سرور را نصب کنیم :

yum install nginx

وقتی که مراحل بالا را انجام دادید و وب سرور Nginx را به صورت کامل نصب کردید ، لطفا دستور SSH زیر را اجرا کنید تا به این وسیله بتوانید متوجه شوید که سرور شما دارای چند هسته سی پی یو می باشد :

grep -c processor /proc/cpuinfo

خروجی دستور فوق یک عدد خواهد بود . برای مثال ما بعد از اجرا کردن دستور بالا ، عدد ۲ را دریافت کردیم که نشان میدهد که سرور ما از دو هسته سی پی یو استفاده میکند . این عدد باید در فایل تنظیمات وب سرور Nginx به مسیر etc/nginx/nginx.conf/ به عنوان تعداد پردازنده های وب سرور استفاده شود . برای باز کردن فایل تنظیمات وب سرور انجین اکس از دستور زیر استفاده کنید :

vi /etc/nginx/nginx.conf

در بالای این فایل شما باید worker_processes را دقیقا همان عددی در نظر بگیرید که در بالا به عنوان تعداد هسته های سی پی یو به دست آورده بودید . به نمونه زیر دقت کنید :

worker_processes  2;

اگر وب سرور آپاچی روی سرور شما فعال است ، ابتدا با استفاده از دستور زیر آن را غیر فعال کنید :

systemctl stop httpd

وب سرور Apache به صورت خودکار در زمان بوت سرور بالا می آید ، شما باید با استفاده از دستور زیر کاری کنید تا این سرویس به هنگام بوت سرور ، به صورت اتوماتیک استارت نشود :

systemctl disable httpd

اکنون زمان فعال کردن وب سرور Nginx رسیده است ولی قبل از آن بهتر است فایل تنظیمات این وب سرور را تست کنیم تا اگر خطایی وجود دارد ، بتوانیم آن را شناسایی و رفع کنیم . برای تست فایل تنظیمات این وب سرور میتوانید از فرمان زیر استفاده کنید :

nginx -t

بعد از آنکه این وب سرور را تست کردید ، نوبت به فعال کردن آن میرسد . برای فعال کردن وب سرور انجین اکس از دستور زیر استفاده کنید :

systemctl restart nginx

همانطور که گفتیم این وب سرور به صورت خودکار در زمان بوت سرور فعال نخواهد شد ، لذا لازم است که با استفاده از فرمان زیر ، کاری کنیم که وب سرور در زمان بوت سرور ، فعال شود :

systemctl enable nginx

اکنون برای بررسی نصب بودن وب سرور Nginx ، مرورگر خود را باز کنید و آدرس http://server_ip را در آن باز کنید . لطفا توجه داشته باشید که باید به جای عبارت server_ip ، آی پی سرور خود را وارد کنید .

اگر با تصویر فوق مواجه شدید ، یعنی مراحل نصب وب سرور را به درستی به اتمام رسانده اید .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در پیکربندی سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …