خانه WHM پیکربندی سرور Nginx یا Apache ، کدام وب سرور برای کار شما مناسب تر است ؟

Nginx یا Apache ، کدام وب سرور برای کار شما مناسب تر است ؟

47 ثانیه خوانده شده
۰
0
242
Nginx یا Apache کدام وب سرور بهتر است؟

برای اینکه شما بتوانید یک وب سرور مناسب را برای سرویس دهی به کاربرانتان انتخاب کنید ، ابتدا باید با این دو وب سرور محبوب ( Nginx و Apache ) آشنا شوید و سپس مزایا و معایب هر یک از آنها را بدانید . فقط در این شرایط میتوانید انتخابی مناسب داشته باشید .

Nginx یا Apache کدام وب سرور بهتر است؟

معرفی وب سرور Nginx

Nginx یک سرویس قابل توسعه می باشد که از آن به عنوان پراکسی معکوس برای پروتکل های HTTPS, HTTP, POP3, SMTP and IMAP استفاده میشود . همچنین میتوان از آن به عنوان کش HTTP ، متعادل کننده بار سرور و یا یک وب سرور مستقل ، استفاده کرد . پروژه ساخت Nginx ، با ۳ هدف اصلی آغاز شد که عبارتند از : عملکرد قوی ، استفاده کم از حافظه و پاسخ همزمان به بیشترین درخواست های ممکن . به صورت کلی ، وب سرور Nginx معمولا ردی از پردازش داده ها ، روی سرور شما به جا نمیگذارد . این وب سرور به خوبی در توزیع های مختلف BSD کار میکند . سایر توزیع هایی که رد پایی از *nix در آنها باشد را نیز ، پشتیبانی میکند . ( وب سرور Nginx با Max OS X, Linux, AIX, Solaris, HP UX هم سازگار است. ) .

این وب سرور همچنین یک مفهوم کلی سازگاری با پورت ها را ارائه میکند ، خصوصا برای ویندوزهای شرکت مایکروسافت . وب سرور Nginx میتواند با استفاده از گرداننده های fastCGI ، محتوای HTTP مربوط به اسکریپت ها را اجرا کند . این سرویس همچنین میتواند به عنوان یک متعادل کننده بار سرور به کار رود و برنامه های وابسته به WSGI را نیز ، پردازش کند .

مزایای وب سرور Nginx

  • وب سرور Nginx میتواند بار ایجاد شده توسط اتصالات را متعادل کند . این کار را با انتخاب نقاط پایانی مناسب بر روی سرور انجام میدهد و به این وسیله پینگ تایم را نیز کاهش میدهد . این وب سرور همچنین کنترل بیشتری را در مواجه با فرآیند های ناموفق ، به مدیر سرور میدهد . به این وسیله فرآیند های مشکل دار ، میتوانند بدون ایجاد اختلال از چرخه فرآیندهای در حال پردازش ، خارج شوند .
  • وب سرور Nginx میتواند عملکردی منحصر به فرد در پردازش محتوای ایستا داشته باشد . با این کار ، از ایجاد بار اضافه روی سرور اجرایی ، جلوگیری میکند .
  • وب سرور Nginx میتواند کار مدیریت سرور را نیز آسانتر کند زیرا لایه های مختلفی از وب سرورها را میتوان برای آن در نظر گرفت . به این وسیله مدیر سرور میتواند بخش مورد نظرش را برای تعمیرات انتخاب کند و بدون ایجاد اختلال در بازدید های HTTP ، به رفع اشکالات بپردازد .

معایب وب سرور Nginx

کار ایجاد ماژول در وب سرور Nginx ، بسیار سخت است . بنابراین توسعه دهندگان باید به دقت به کدهای داخلی وب سرور Nginx نگاه کنند و مطمئن شوند که قابلیت های اضافه شده ، باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن ، نمیشوند .

معرفی وب سرور Apache

وب سرور Apache ، پر مصرف ترین وب سرور موجود در اینترنت می باشد . برای اولین بار در سال ۱۳۷۴ ، فرآیند ساخت این وب سرور قابل توسعه آغاز شد و پچ هایی برای ایجاد تغییرات نیز ، برای آن ارائه شده بود . این وب سرور از زمان انتشارش ، تا به حال دو بار به صورت کلی ، از اول نوشته شده است . این وب سرور از احترام زیادی برخوردار است و حدود ۶۰ درصد از سرورهای فعال اینترنت ، از Apache به عنوان وب سرور استفاده میکنند . حتی در پروژه های در دست ساخت بر روی localhost نیز ، از این وب سرور استفاده میشود .

مزایای وب سرور Apache

  • این وب سرور برای حل مشکلات موجود در سال ۱۳۷۴ برای اولین بار و به صورت قابل توسعه ، منتشر شده است . از مزایای قابل توسعه بودن Apache این است که بسیاری از متخصصان در زمینه سرور ، در ساخت کدهای منبع این وب سرور ، نقش داشته اند . مفهوم وجود متخصص های گوناگون برای این وب سرور این است که معمولا مشکلات و باگ ها ، سریعتر و بهتر رفع میشوند . در نرم افزارهای قابل توسعه ، معمولا سرویس های جدید ، خیلی زود منتشر نمیشوند . علتش آن است که هیچ واحد بازاریابی وجود ندارد که روش های جذب سرمایه را بررسی کند و سرویس ها و خدمات جدید را ارائه دهد . بنابراین باتوجه به مردمی بودن این وب سرور ، میتوانیم مطمئن باشیم که نسخه های اجرا شده روی لینوکس و Unix ، پایدار هستند و دارای امنیت می باشند .
  • وب سرور Apache ، تحت یک توافق با کاربران منتشر شده است و کدهای منبع آن ، به صورت رایگان قابل استفاده می باشد . بنابراین هر کسی میتواند ماژول سرور Apache را دانلود کند و برای مثال بدون پرداخت هزینه ، روی ویندوز از آن استفاده کند . رایگان بودن و قابل استفاده بودن این کدها ، بسیار برای هاستینگ های بزرگ ، دارای اهمیت می باشد . زیرا آنها هر روز مجبور هستند تا ظرفیت سرورهای خود را گسترش دهند .

معایب وب سرور Apache

معمولا وب سرور Apache به صورت آماده روی اکثر توزیع های لینوکسی موجود می باشد و نیاز نیست به صورت مجزا نصب شوند . آنها همچنین وب سرور Apache را از قبل تنظیم کرده اند و به صورت آماده به کار ، روی سیستم عامل قرار داده اند . مشکل اینجا است که اگر شما به مشکلی برخورد کنید ، هیچ دفتر مرکزی ای وجود ندارد تا از آن پشتیبانی فنی ، دریافت کنید . تنها مرجع شما ، انجمن هایی خواهد بود که پر از افراد مختلفی است که به مشکلات مشابه برخورد کرده اند و راه حلش را پیدا کرده اند و به اشتراک گذاشته اند . در نتیجه اگر مشکلی برای شما پیش آمد ، باید در استفاده از فرمان های لینوکس و Unix ، کمی مهارت داشته باشید زیرا هیچ فرآیند اتوماتیک و راهنمایی برای شما ، وجود نخواهد داشت .

Nginx یا Apache ؟

Nginx جوری طراحی شده است که در پردازش صفحات وب ایستا ، پر سرعت عمل کند . اگر سایت پر بازدیدی وجود دارد که اکثر محتوایش Static است ، طراحی Nginx در این زمینه بسیار مناسب می باشد و میتواند انتخاب اول باشد .

Apache یک وب سرور انعطاف پذیر و محبوب است که افراد زیادی در اینترنت ، محتوای ایستا و متغییر را به وسیله آن ، به کاربران خود ارائه میدهند . Apache به صورت بهینه روی اکثر سیستم عامل ها وجود دارد و کار میکند . این گستردگی استفاده از Apache باعث شده تا بخش زیادی از تجربه های کاربران در استفاده از این وب سرور ، روی اینترنت وجود داشته باشد .

چون Nginx جدیدتر است ، به پشتیبانی و توضیحات کمتری در مقایسه با Apache نیاز دارد . طراحی سبک وزن Nginx باعث میشود که ایجاد تغییرات در آن ، نیازمند انجام کارهایی پیچیده و گسترده باشد .

Apache این قابلیت را دارد که راحت تر ویرایش شود . وب سرور Apache شامل ابزارهایی است که میتواند ویرایش شود و این وب سرور را ، سازگار با هر زمینه فعالیتی قرار دهد . همچنین ماژول های آماده آن در این زمینه بسیار کمک کننده هستند .

Nginx رقیب جدیدی برای Apache است که ماهیتی سبک وزن و ساده دارد و به همین دلیل از منابع کمتری برای پردازش داده ها استفاده میکنند . وب سرور Nginx از مدل پردازش اتفاقات مشابه ، استفاده میکند و برای هر فایل ، یک پردازش سوا ایجاد نمیکند در حالی که Apache یک وب سرور فرآیند محور ، می باشد .

به دلیل اینکه Apache از مدل فرآیند محور استفاده میکند ، در تعداد درخواست های بالا ، با افزایش مصرف منابع سرور مواجه میشود . این افزایش مصرف منابع ، میتواند باعث افت عملکرد سرور شود . ورژن ۲٫۴ وب سرور Apache با هدف بهبود سرعت و سیستم Cache ارائه شد ولی باز هم نتوانست آنچنان این مشکل را برای بازدیدهای بالا ، حل کند .

نتیجه گیری

هر دو وب سرور Apache و Nginx ، راه حل های مناسبی برای استفاده به عنوان وب سرور هستند . هر کدام از آنها مزایا و معایب خودشان را دارند . این که کدام یک را انتخاب کنید ، بستگی به نوع تجارت شما و نیاز شما دارد . اگر احساس میکنید مزایای یکی از آنها برای نوع نیاز شما مناسب تر است ، میتوانید همان را انتخاب کنید .

اگر شما به دنبال هاستی هستید که بهینه سازی وب سرورها را به خوبی انجام داده باشد ، خرید هاست از چیتاهاست ، پیشنهاد ما به شما می باشد .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در پیکربندی سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …