خانه WHM پیکربندی سرور آموزش کامل نصب Git بر روی سیستم عامل CentOS 7 ( بخش اول )

آموزش کامل نصب Git بر روی سیستم عامل CentOS 7 ( بخش اول )

38 ثانیه خوانده شده
۰
0
147
آموزش کامل نصب Git روی سرور CentOS 7

در مقاله های قبلی ما به آموزش تنظیمات اولیه سرور لینوکس پرداختیم و به شما توضیح دادیم که چگونه میتوانید سرور خود را آماده نصب نرم افزارهای مختلف کنید . یکی از نرم افزارهای پرکاربردی که ممکن است دوست داشته باشید آن را امتحان کنید ، سرویس Git می باشد . ما در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل سرویس Git بپردازیم و نصب Git را به شما آموزش دهیم که بتوانید به راحتی آن را روی سرور CentOS 7 خودتان نصب کنید و از قابلیت های آن بهره ببرید .

آموزش کامل نصب Git روی سرور CentOS 7

معرفی سرویس Git :

برنامه نویسی و کلا مبحث توسعه وب در چند سال گذشته تغییرات زیادی را داشته است . کنترل نسخه ( Version Control ) امروزه تبدیل به جزئی جدایی ناپذیر در زمینه توسعه نرم افزار ها شده است . نرم افزارهایی که در زمینه کنترل نسخه فعالیت میکنند ، به شما این اجازه را میدهد که نرم افزارهای خود را در سطح سورس یا همان کدهای اصلی ، بررسی کنید و آمار آنها را داشته باشید . شما با استفاده از قابلیت های Version Control قادر خواهید بود یا تغییرات نرم افزارهای خود را ردیابی کنید ، آنها را به مرحله های قبلی برگردانید ، یا حتی از کدهای پایه استفاده کنید تا نسخه های جایگزین از فایل ها و مسیرها ایجاد کنید .

یکی از معروف ترین سیستم های کنترل ورژن ، سیستم Git می باشد . بسیاری از پروژه هایی که امروزه با آنها سر و کار داری ، فایل های خودشان را درون مخزن های برنامه Git نگه داری میکنند . سایت هایی مانند GitHub و Bitbucket به اشتراک گذاری و همکاری در زمینه Git را راحت تر از همیشه کرده اند .

در این آموزش ، ما به شما آموزش خواهیم داد که چگونه نصب Git را روی یک سرور CentOS 7 به صورت کامل انجام دهید . ما فرآیند نصب Git را در روش های مختلفی بیان میکنیم که هر کدام از این روش ها مزایای خودش را دارا می باشد . شما با بررسی اطلاعاتی که ما به شما ارائه خواهیم داد ، میتوانید تصمیم بگیرید که کدام روش نصب Git برای شما مناسب تر خواهد بود .

پیش نیازهای این آموزش :

قبل از اینکه ما آموزش کامل نصب سرویس Git را آغاز کنیم ، شما باید اقداماتی را برای فراهم کردن پیش نیازهای این آموزش ، انجام دهید .

ابتدا شما به یک سرور نیاز دارید که سیستم عامل لینوکس CentOS نسخه ۷ روی آن نصب شده باشد . روی این سرور شما باید یک کاربر غیر از root ایجاد کنید که بتواند با استفاده از دستور sudo ، مجوزهای سطح بالاتر را از کاربر root دریافت کند . اگر شما هنوز این کاربر را نساخته اید و با مراحل این کار آشنا نیستید ، میتوانید مقاله تنظیمات اولیه سرور را مطالعه کنید و این کار را طبق آموزشی که در آن جا ارائه داده ایم ، به صورت کامل انجام دهید .

زمانی که ساخت کاربر غیر root را به صورت کامل انجام دادید ، میتوانید با استفاده از آن کاربر به SSH وارد شوید و مراحل نصب Git روی سیستم عامل CentOS 7 خودتان را ادامه دهید .

آموزش نصب Git :

برای نصب Git روش های مختلفی وجود دارد که ما در این آموزش به دو مورد از پرکاربردترین روش های نصب سرویس Git میپردازیم . هر روش دارای مزایا و معایب مربوط به خودش می باشد و انتخابی که شما انجام میدهید ، کاملا بستگی به سلیقه و نیاز های شما خواهد داشت . برای مثال کاربرانی که قصد دارند با به صورت دائمی از به روز رسانی های سرویس Git استفاده کنند ، بهتر است از دستور yum برای نصب آن استفاده کنند و کاربرانی که به ویژگی های یک نسخه خاص از Git نیاز دارند ، میتوانند این سرویس را بر حسب نسخه مورد نظرشان از سورس کامپایل کنند .

روش اول : نصب سرویس Git با استفاده از دستور Yum

همانطور که گفتیم برای نصب و راه اندازی سرویس Git راه های مختلفی وجود دارد ولی به جرات میتوان بیان کرد که راحت ترین روش برای نصب سرویس Git و استفاده سریع از این سرویس ، استفاده از مخزن برنامه های پیشفرض سیستم عامل CentOS می باشد . این روش سریعترین راه می باشد ولی شما باید به این نکته توجه کنید که نسخه نصب شده Git در این حالت ، ممکن است قدیمی باشد و آخرین نسخه موجود را شامل نشود . اگر شما نیاز به آخرین نسخه از Git دارید ، باید از روش دوم یعنی کامپایل کردن Git از سورس استفاده کنید که روش مربوط به آن را در بخش بعدی این مقاله به صورت کامل توضیح خواهیم داد .

شما با استفاده از yum که مدیر بسته های پیشفرض سیستم عامل CentOS می باشد ، میتوانید به دنبال بسته Git بگردید و آخرین نسخه موجود از Git را که در مخزن برنامه های CentOS موجود است را ، با استفاده از دستور زیر نصب کنید :

sudo yum install git

اگر دستوری که در بالا وارد کرده اید بدون نمایش دادن هیچ گونه خطایی کامل شود ، مفهومش این است که شما به صورت کامل Git را دانلود و نصب کرده اید . برای اینکه تایید کنید که همه چیز به درستی کار میکند ، با استفاده از دستور زیر ، ورژن ساخته شده سرویس Git را بررسی کنید :

git --version

اگر خروجی دستور بالا به شما نسخه Git را نشان داد ، مفهوم آن این خواهد بود که این سرویس آماده به کار است و شما هم اکنون میتوانید به انجام تنظیمات مرتبط با این سرویس بپردازید . در بخش بعدی این مقاله ، ما به شما آموزش تنظیم کردن سرویس Git را نیز آموزش خواهیم داد که بتوانید آن را به درستی تنظیم و استفاده کنید .

اگر شما میخواهید از سرویس Git استفاده کنید و نیاز به یک سرور CentOS 7 دارید ، میتوانید هم اکنون برای خرید سرور مجازی با واحد فروش چیتاهاست تماس برقرار کنید .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مطلب باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در پیکربندی سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …