خانه سرورها تنظیم یک وب سرور Express-js بروی اوبونتو ۱۶٫۴ LTS

تنظیم یک وب سرور Express-js بروی اوبونتو ۱۶٫۴ LTS

1 دقیقه خوانده شده
۰
0
219
Express-js

همراهان عزیز اگر قصد خرید هاست لینوکس ویندوز و سرور مجازی دارید با چیتاهاست در ارتباط باشید همچنین در ادامه با  تنظیم یک وب سرور Express-js بروی  اوبونتو ۱۶٫۴ LTS

تنظیم یک وب سرور Express-js بروی  اوبونتو ۱۶٫۴ LTS

در این مقاله آموزشی ما به نصب یک وب سرور Express-js با استفاده از node.js (یک rumtime جاوا اسکریپت بر اساس موتور کروم V8 ) برروی اوبنتوی ۱۶٫۰۴ میپردازیم.

Express-js یک فریم ورک ساده (framework) نودjs می باشد که به شما امکان نوشتن اپلیکیشن وب سایت ها را میدهد. این فریم ورک نشان میدهد که نودjs چه کارهایی از نظر توسعه وب میتواند انجام دهد. بنابراین بدون معطلی شروع کنیم

راه اندازی node.js

برای شروع. ابتدا باید نودjs که بنده اصلی سایت Express است را نصب کنیم. برای نصب آن ابتدا باید یک مخزن برای اخرین نسخه اضافه کنیم. از دستور زیر برای اضافه کردن مخرن استفاده کنید:

curl -sL https://deb.nodesource.com/setup_8.x | sudo -E bash –

این کد اخرین بسته X.8 را از nidesource.com دریافت میکند و ان را به عنوان مخزن APT تنظیم میکند. هنگامی که این مرحله به پیان رسید. برای نصب نود کد زیر را اجرا کنید:

sudo apt-get install -y nodejs build-essential

کاری که این کد انجام میدهد باعث میشود که نودjs به صورت خودکار نصب شده و build-essential را که تعدادی ابزار برای کامپایل ماژول ها هستند را بگیرد.

پس از اتمام این کار. باید یک پروژه نود ایجد کنیم. اما ابتدا مطمئن شوید که در ادرس home/ دایرکتوری خود هستید.

/home/yourname

برای بررسی. فقط کافی است pwd را در خط فرمان تایپ کنید و اگر با ادرس home/yourname/ مواجه شدید. به این معنی است که تمام مراحل بالا را درست و کامل انجام داده اید. سپس در جایی که تمام ماژول ها پیگیری و ردیابی میشوند باید به کمک ویژگیه npm’s init  یک فایل package.json ایجاد کنیم. برای این کار npm init را در خط فرمان خود تایپ کنید. اگر تمام مراحل بالا به درستی انجام شود با کد های زیر روبهرو میشوید.

{

  "name": "example",

  "version": "1.0.0",

  "description": "",

  "main": "index.js",

  "scripts": {

    "test": "echo \"Error: no test specified\" && exit 1"

  },

  "author": "rich",

  "license": "MIT"

}

سپس برای اجرا بر روی enter  کلیک کنید.

مطالب مرتبط: نحوه نصب صورتحساب Ninja بر روی اوبنتو Ubuntu) 16.4)

راه اندازی Express-js

پس از نصب نود باید به سراغ راه اندازی ماژول Express برویم. برای شروع کد زیر را تایپ کنید:

npm install express

تا پایان نصب صبر کنید.

برای اسان تر کردن کار. از یک ماژول کوچک به نام express-generator استفاده میکنیم. کاری که این ماژول میکند این است که یک ساختار اماده وب سایت برای ما ایجاد میکند. این ساختار باعث میشود کار ما بسیار اسان تر  Express Generator کد زیر را تایپ کنید:

npm install express-generator –g

در اینجا ما از کد –g استفاده کرده ایم. این کد به این معنی است. express-generator که ایجاد کرده ایم برای تمام برنامه به کار می رود و سراسری است.  زمانی که نصب به اتمام رسید. باید تصمیم بگیریم که از کدام موتور rendering (تفسیر کردن) برای پروژه خود استفاده کنیم. برای کوتاه کردن برنامه ما از ejs در این مقاله آموزشی استفاده خواهیم کرد. Ejs یک موتور rendrenig بسیار جداب است که توصیه میشود درباره ان مطالعه کنید.

برای راه اندازی پروژه خام خود فقط کافی است express -v ejs mysite را تایپ کنید.

این کد باعث ایجاد یک پوشه در پروژه موجود ما میشود که نامش mysite خواهد بود. حالا برای اطمینان از وجود تمام ماژول های مورد نیاز برای پروژه خود کد npm install را اجرا کنید.

اکنون که ما وب سایت پایه خود را داریم. میتوانیم ان را شروع کنیم! برای شروع با یک پورت ابتدایی کد DEBUG=mysite:* npm start  را تایپ کنید.

اکنون وب سایت راه اندازی شده است. تنها مشکلی که وجود دارد این است تا زمانی که شما در خط فرمان باشید قادر به دیدن وب سایت خود نیستید. برای رفع این موضوع باید یک ادرس ip برای وب سایت خود در سرور HTTP اختصاص دهید که این ip به عنوان VPS ما خواهید بود. برای به دست آوردن ادرس ip به پنل Vultr VPS خود رفته و بر روی سربرگ servers. این سربرگ در زیر نام سرور شما قرار دارد به عنوان مثال ۱۰۲۴ MB Server – yourIP….. ادرس ip خود را کپی کرده و همیشه در یک جا ان را نگه دارید چون در ادامه ممکنه به ان نیاز داشته باشید. سپس به سرور خود بازگردید و دایرکتوری خود را به پوشه bin تغییر دهید:

cd mysite/bin

با فرض این که پوشه بالا را در صفحه اصلی دایرکتوری خود نصب کردید. ان را در فایل www ویرایش کنید. برای این کار از ویرایشگر داخلی نانو (built-in editor) استفاده خواهیم کرد. nano www

هنگامی که وارد ان شدید. به خط زیر بروید:

server.listen(port);

ادرس ip خود را به خط اضافه کرده و ان را ویرایش کنید:

server.listen(port, 'your ip here');

سپس دکمه control-o را روی صفحه کلید خود فشار دهید و برای سیو ان برروی enter  کلیک کنید. و برای خروج از control-x استفاده کنید.

سپس برای آزمایش ان دستوری که قبلا استفاده کردیم را استفاده کنید.

DEBUG=mysite:* npm start

کنسول اکنون پورت ای را که گوش می دهد را خروجی می دهد. پیگیری این پورت را ادامه دهید، همانطور که به آن نیاز دارید. برای مشاهده سایت خود مرورگر خود را باز کرده و همانند URL زیر ادرس ip خود را وارد کنید.

http://yourIP:port

مثال: http://192.0.2.0:3000

اگر تمام مراحل بالا به درستی پیش برود. در صفحه نمایش خود Welcome to Express خواهید دید.

کار شما تمام شد و اولین سایت Express خود را با نودjs ایجاد کردید.توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر درباره Express و کارهایی که میتواند انجام دهد. به سایت های http://expressjs.org و http://ejs.co مراجعه کنید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده مرجان کاظمی
بارگذاری بیشتر در سرورها

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …