خانه سرور آموزش نصب Docker و استفاده از آن در سیستم عامل Ubuntu 16.04 ( بخش سوم )

آموزش نصب Docker و استفاده از آن در سیستم عامل Ubuntu 16.04 ( بخش سوم )

2 دقیقه خوانده شده
۰
0
603
مراحل بعد از نصب Docker و استفاده از Image

در بخش دوم این مقاله ، ما به مراحل بعد از نصب Docker پرداختیم و به شما آموزش دادیم که چگونه از دستورات Docker استفاده کنید و همچنین لیستی از تمامی دستورات مهم Docker را برای شما ارائه دادیم و عملکرد هر دستور را بررسی کردیم . در ادامه این مقاله قصد داریم تا آموزش کار کردن با Image های داکر را برای شما بیان کنیم .

مراحل بعد از نصب Docker و استفاده از Image

قدم چهارم : کار کردن با Image های برنامه Docker بعد از نصب Docker

بعد از نصب Docker ، اکنون شما نیاز خواهید داشت تا با Image های داکر کار کنید . Container های Docker ، از ایمیج های داکر اجرا میشوند . به صورت پیشفرض ، Docker این ایمیج ها را از Docker Hub دریافت میکند . این رجیستری ( Docker Hub ) توسط شرکت سازنده پروژه Docker مدیریت میشود . هر کسی میتواند Image های Docker خودش را بسازد و آن را روی Docker Hub میزبانی کند . پس برای استفاده از بسیاری از برنامه ها و توزیع های لینوکس و اجرای Container ها روی آنها ، شما به Image هایی نیاز خواهید داشت که در Docker Hub میزبانی میشوند .

برای اینکه مطمئن شوید به Docker Hub دسترسی دارید و میتوانید Image های موجود در آن را دانلود کنید ، از دستور SSH زیر استفاده کنید :

docker run hello-world

زمانی که دستور فوق را وارد میکنید ، یک خروجی دریافت خواهید کرد . اگر خروجی شما چیزی شبیه به متن زیر باشد ، یعنی شما به درستی به Docker Hub دسترسی دارید :

Output
Hello from Docker.
This message shows that your installation appears to be working correctly.
...

شما میتوانید در میان ایمیج های موجود در داکر هاب جست و جو کنید و موارد مد نظرتان را پیدا کنید . برای این کار باید از دستور docker و سپس پارامتر search استفاده کنید . برای مثال اگر قصد دارید به دنبال ایمیج Ubuntu بگردید ، باید از دستور زیر استفاده کنید :

docker search ubuntu

زمانی که از دستور بالا استفاده میکنید ، اسکریپت مخزن برنامه های Docker Hub را جست و جو میکند و یک لیست از تمامی Image هایی که درون اسم آنها از کلمه ubuntu استفاده شده است ، به شما ارائه میدهد . این دستور نیز دارای خروجی می باشد که چیزی شبیه به موارد زیر است :

Output

NAME               DESCRIPTION                   STARS   OFFICIAL  AUTOMATED
ubuntu              Ubuntu is a Debian-based Linux operating s...  3808   [OK]    
ubuntu-upstart          Upstart is an event-based replacement for ...  61    [OK]    
torusware/speedus-ubuntu     Always updated official Ubuntu docker imag...  25          [OK]
rastasheep/ubuntu-sshd      Dockerized SSH service, built on top of of...  24          [OK]
ubuntu-debootstrap        debootstrap --variant=minbase --components...  23    [OK]    
nickistre/ubuntu-lamp       LAMP server on Ubuntu              6          [OK]
nickistre/ubuntu-lamp-wordpress  LAMP on Ubuntu with wp-cli installed      5          [OK]
nuagebec/ubuntu          Simple always updated Ubuntu docker images...  4          [OK]
nimmis/ubuntu           This is a docker images different LTS vers...  4          [OK]
maxexcloo/ubuntu         Docker base image built on Ubuntu with Sup...  2          [OK]
admiringworm/ubuntu        Base ubuntu images based on the official u...  1          [OK]

...

در ستون OFFICIAL ، کلمه OK نشان دهنده این است که این Image توسط شرکتی ایجاد شده است که مسئول پروژه می باشد . زمانی که شما Image مد نظرتان را شناسایی کردید ، میتوانید با استفاده از دستور زیر ، نسبت به دانلود آن روی سیستم خودتان اقدام کنید :

docker pull ubuntu

بعد از اینکه یک Image دانلود شد ، شما میتوانید با استفاده از Image دریافتی ، یک Container را اجرا کنید . این کار توسط دستور run انجام خواهد شد . اگر زمانی که دستور docker اجرا میشود ، یک Image دانلود نشده باشد ، کلاینت داکر ابتدا آن ایمیج را دانلود خواهد کرد و سپس با استفاده از آن ، یک Container را اجرا خواهد کرد . دستور اجرای Container از یک ایمیج به صورت زیر می باشد :

docker run ubuntu

برنامه داکر این اجازه را به شما خواهد داد تا لیستی از تمامی ایمیج های موجود روی سیستم خودتان را ببینید . برای این کار از دستور SSH زیر استفاده کنید :

docker images

خروجی دستور فوق ، چیزی مانند زیر خواهد بود :

Output
REPOSITORY     TAG         IMAGE ID      CREATED       SIZE
ubuntu       latest       c5f1cf30c96b    7 days ago     120.8 MB
hello-world     latest       94df4f0ce8a4    2 weeks ago     967 B

ما در قسمت های بعدی این مقاله ، به شما آموزش خواهیم داد که چگونه Container های اجرا شده از Image ها را تغییر دهید و سپس از آنها ایمیج های جدید ایجاد کنید و آنها را روی رجیستری هایی مانند Docker Hub و سایر رجیستری ها ، آپلود کنید .

قدم پنجم : اجرای یک Container در سرویس Docker

کانتینری که در مرحله قبل برای نمونه اجرا کردید ( hello-world ) در واقع یک نمونه از Container هایی است که اجرا میشود و با نمایش یک پیام تست ، خارج میشود . البته تمامی کانتینرها مثل این مورد نیستند و میتوانند بسیار مفید تر از یک پیام ساده باشند . به هر حال آنها شباهت های بسیاری به ماشین های مجازی دارند و تفاوتشان آن است که بسیار طرفدار منابع دستگاه شما هستند .

به عنوان مثال ، بیایید یک Container را با استفاده از آخرین ایمیج Ubuntu اجرا کنیم . ترکیب سوییچ های i- و t- به شما دسترسی Shell به داخل Container ارائه خواهد کرد . پس به صورت کلی برای اجرای یک Container و دسترسی به Shell از دستور زیر استفاده کنید :

docker run -it ubuntu

در این مرحله رابط دستوری شما باید تغییر کند تا بتواند به شما نشان دهد که اکنون در داخل یک Container هستید و چیزی شبیه به زیر خواهد شد :

Output
root@d9b100f2f636:/#

نکته : توجه داشته باشید که در خروجی بالا ، عبارت d9b100f2f636 در واقع آی دی Container شما است .

شما اکنون قادر هستید تا هر دستوری را درون کانتینر خود اجرا کنید . برای مثال بیایید دیتابیس پکیج های اوبونتو را درون کانتینر به روز رسانی کنیم . شما برای اجرای دستور به روز رسانی ، نیاز به استفاده از sudo ندارید زیرا شما درون این Container ، با استفاده از مجوزهای root فعالیت میکنید . برای آپدیت اوبونتو در داخل Container از دستور زیر استفاده کنید :

apt-get update

در مرحله بعد شما میتوانید هر برنامه دیگری را روی سرویس داکر نصب کنید . در واقع با نصب Docker شما میتوانید یک محیط مجازی با سیستم های مختلف را داشته باشید . به عنوان مثال دیگر ، بیایید در داخل Container ، با استفاده از دستور زیر به نصب سرویس Node.JS بپردازیم :

apt-get install -y nodejs

اگر شما نیاز به آشنایی بیشتر با سرویس Node.JS دارید ، میتوانید از مقاله نصب سرویس Node.JS استفاده کنید و بیشتر با آن آشنا شوید . در بخش بعدی این مقاله ما به شما آموزش خواهیم داد که چگونه میتوانید از تغییرات ایجاد شده روی یک کانتینر ، یک Image تهیه کنید .

همچنین در صورت نیاز به سرور مجازی اوبونتو برای نصب Docker ، میتوانید هم اکنون برای خرید سرور مجازی از چیتاهاست اقدام کنید .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …