خانه سرور سرور server چیست؟

سرور server چیست؟

19 ثانیه خوانده شده
۱
0
1,036
سرور چیست

سرور server

هنگاهی که چند کامپیوتر با یکدیگر شبکه شوند قابلیت نقل و انتقال اطلاعات را پیدا میکنند.حال اگر تمام کامپیوتر های مذکور(Client)  از طریق اینترنت با یک کامپیوتر قوی(server) که سایتشان روی آن است در ارتباط باشند،کامپیوتر قوی(با سخت افزاری ویژه) و همیشه در دسترس که همیشه آماده دریافت درخواست و ارسال پاسخ است سرور اطلاق میگردد.این پاسخ‌ها همان صفحات Html هستند. مثلا اگر در صفحه مرور گرتان آدرس http://chitahost.com/index.php را وارد کنید، یک درخواست به دامنه‌ای که نامش  chitahost.com است، فرستاده می‌شود سپس Server صفحه index.php را برای شما ارسال می کند.

سرورها عمدتا به لحاظ سیستم عامل به نوع لینوکس و ویندوز دسته بندی میگردد و به لحاظ مجازی سازها به دو نوع سرور اختصاصی Virtual Dedicated Servers و سرور مجازی Virtual Private Server  طبقه بندی میشوند

بر روی هاست یک سرور شمار زیادی وبسایت می توان نهاد که این وب سایت ها به صورت مشترک از منابع سرور(سی پی یو،رم و پهنای باند) بهره مند میگردند. امروزه تکنولوژی جدیدی با نام میزبانی ابری (Cloud Hosting) وارد عرصه میزبانی شده است که این امکان را به کاربران می دهد تا از منابع سیستم به صورت مجزا و به اندازه ای که در اختیارشان قرار داده می شود بهره گیرند و به این ترتیب مانع از افت کیفیت برای سایر کاربران خواهد شد.

امنیت سرور

مدیر سرور میبایست با استفاده از نرم افزارهای امنیتی و کانفیگ حرفه ای فضای سرور را امن کند.

  • نصب نرم افزار دیوار آتش (Firewall) هایی از جمله CSF , iptables
  • نصب Anti-Rootkit
  • ممانعت از حملات از طریق DNS
  • و……

دیتاسنتر چیست؟

سرورها در محلی به نام دیتاسنتر قرار گرفته اند.این محل امکانات و ملزومات لازم برای نگهداری از سرور را دارد. هر سرور در یک رک که یک محفظه ایستاده مانند کمد یا یخجال میباشد قرار میگیرد. در هر رک با توجه با استاندارد سرورها تعداد مختلفی سرور قرار خواهد گرفت. سرورها در اندازه های مختلف تولید می شوند و هر سرور با توجه به اندازه خود ممکن است میزان خاصی از رک را اشغال نماید.

دیتاسنترها میبایست از یک محیط مناسب از نظر امنیت و پایداری برای سرورها مانند سیستم خنک کننده، سیستم اطفا حریق، ژنراتور برق و…. استفاده نمایند. زیرا یکی از مهم ترین مسائل در Data Center سرویس دهی بی وقفه به مشتریان است. با توجه به امکان قطع برق به دلایلی چون حوادث پیش بینی نشده نیاز به سیستم برق پشتیبان ضروری است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده نادر عظیمی
بارگذاری بیشتر در سرور

یک دیدگاه

  1. زهرا کوچکی

    تیر ۲۴, ۱۳۹۶ در ۱۴:۵۴

    اموزنده و کاربردی بود خیلی به دردم خورد

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …