خانه WHM پیکربندی سرور نکاتی بسیار مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ( بخش دوم )

نکاتی بسیار مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ( بخش دوم )

1 دقیقه خوانده شده
۰
0
150
بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx بخش دوم

در بخش اول این مقاله ما به بررسی دو نکته مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx پرداختیم . اولین مقدار مهم برای بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ، مقدار پارامتر Worker Process و دومین مقدار مهم ، مقدار Worker Connection بود . در ادامه این مقاله قصد داریم تا عوامل موثر دیگر در زمینه بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx را به شما معرفی کنیم .

فعال کردن فشرده سازی GZip

بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx بخش دوم

فشرده سازی GZip یکی از فوق العاده ترین قابلیت هایی است که شما باید در هر سیستمی ، از آن استفاده کنید . فشرده سازی GZip باعث میشود که نیاز به ارسال داده های بزرگ کاهش یابد و همچنین زمان دانلود را نیز ، کاهش میدهد .

اگر شما در فایل تنظیمات وب سرور Nginx یعنی nginx.conf مشاهده میکنید که ابتدای عبارت gzip علامت # قرار دارد ، یعنی این قابلیت برای سرور شما فعال نیست و باید کدهای مربوط به GZip را در بلوک http قرار دهید .

برای اینکار شما باید دستورات زیر را داخل بلوک http فایل nginx.conf قرار دهید :

gzip on;
gzip_disable "msie6";
gzip_vary on;
gzip_proxied any;
gzip_comp_level 6;
gzip_buffers 16 8k;
gzip_http_version 1.1;
gzip_types text/plain text/css application/json application/x-javascript text/xml application/xml application/xml+rss text/javascript;

با استفاده از کدهای فوق ، ما ابتدا قابلیت GZip را به صورت کلی فعال کرده ایم . سپس آن را برای مرورگرهای قدیمی اینترنت اکسپلورر ، غیر فعال کردیم . زیرا این مرورگر ها از قابلیت GZip استفاده نمیکنند . همچنین سطح فشردگی ( gzip_comp_level ) را روی عدد ۶ تنظیم کرده ایم .

سطوح فشردگی GZip از سطح ۱ تا سطح ۹ ، متفاوت است . سطح ۱ کمترین میزان فشردگی را دارد و حجم آن تقریبا با فایل اصلی برابر است ولی سطح ۹ بیشترین سطح فشردگی را دارا می باشد . شما میتوانید این مقدار را با توجه به منابعی که در اختیار دارید ، بین ۱ تا ۶ قرار دهید . اگر شما از سرورهای مجازی ارزان قیمت استفاده نمیکنید ، بهتر است از سطح ۱ یا ۲ استفاده کنید . سطح ۶ بهینه ترین سطح برای این کار می باشد زیرا سطوح بعدی آن ، خیلی تفاوتی در حجم اطلاعات ، ایجاد نمیکنند .

در پایین ما نمونه ای از حجم یک فایل ، در سطوح مختلف فشرده سازی GZip را ، نشان داده ایم :

File: text/html: phpinfo()
levels file-size (% of original file)
۰ ۵۵٫۳۸ KiB (100.00% of original size)
۱ ۱۱٫۲۲ KiB (20.26% of original size)
۲ ۱۰٫۸۹ KiB (19.66% of original size)
۳ ۱۰٫۶۰ KiB (19.14% of original size)
۴ ۱۰٫۱۷ KiB (18.36% of original size)
۵ ۹٫۷۹ KiB (17.68% of original size)
۶ ۹٫۶۲ KiB (17.37% of original size)
۷ ۹٫۵۰ KiB (17.15% of original size)
۸ ۹٫۴۵ KiB (17.06% of original size)
۹ ۹٫۴۴ KiB (17.05% of original size)

استفاده از سطوح ۶ به بعد در فشرده سازی GZip ، فقط باعث اتلاف قدرت سی پی یو خواهد شد و تاثیری آنچنانی روی حجم اطلاعات منتقل شده ، نخواهد داشت .

غیر فعال کردن فایل های Log

وب سرور Nginx ، هر عملیاتی که انجام میدهد ، آن را در فایلی با نام access.log ذخیره میکند . بنابراین اگر به این فایل نیاز ندارید بهتر است تا برای بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ، آن را غیر فعال کنید تا برخی از فرآیند های غیر ضروری را کاهش دهید . برای این کار کافی است تا از دستور زیر در فایل nginx.conf استفاده کنید .

access_log off;

همچنین با این کار میتوانید از ذخیره شدن اطلاعات بی مورد روی سرور خود ، جلوگیری کنید و باعث کاهش مصرف هارد خود نیز شوید .

فعال کردن Cache برای فایل های Static

کار دیگری که شما میتوانید برای بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx انجام دهید این است که به مرورگر بازدیدکننده ، بگویید که فایل های Static و سنگین را داخل حافظه کامپیوتر ذخیره کنند تا بتوان سریعتر به آن ها دسترسی داشت . شما میتوانید این کار را با اضافه کردن برخی کد ها به بلوک server در فایل nginx.conf انجام دهید .

مکان پیشفرض آن برای هر سایت عبارت است از :

etc/nginx/sites-available/sitename

مسیر بالا برای زمانی است که شما قصد دارید تغییرات را روی یک سایت اعمال کنید . در غیر اینصورت ، کدهای زیر را در بلوک server فایل nginx.conf قرار دهید تا برای همه سایت ها ، اعمال شود .

location ~* .(js|css|png|jpg|jpeg|gif|ico)$ {
expires 365d;
}

شما میتوانید به کد بالا ، پسوندهای بیشتری را نیز اضافه کنید تا در سیستم Cache مورد استفاده قرار بگیرند .

در این مثال ما زمان منقضی شدن سیستم Cache را برای فایل هایی با پسوند های javascript, css, png, jpg, jpeg, gif and ico ، مدت زمان ۳۶۵ روز یا یک سال ، در نظر گرفته ایم . این بدان معنی است که اگر کاربر به صورت دستی Cache مرورگرش را خالی نکند ، این فایل ها تا ۱ سال روی کامپیوتر وی ، باقی خواهند ماند .

حالا شما با استفاده از دستور زیر ، میتوانید وب سرور Nginx را Restart کنید تا تغییرات اعمال شده را ببینید :

sudo service nginx restart

با انجام کارهایی که در این مقاله به شما گفتیم ، میتوانید با داشتن همان منابع قبلی ، عملکرد بهتری را از وب سرور خود ، شاهد باشید .

نتیجه گیری مقاله بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx

علت اینکه ما به بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx میپردازیم این است که بتوانیم از سخت افزار و منابع سرور خود ، به شکل بهتری استفاده کنیم . اگر شما یک مدیر سرور هستید ، با تغییر پارامترهای مختلف ، میتوانید بهینه ترین حالت وب سرور Nginx را برای نیاز خود ، به دست آورید .

چیتاهاست یکی از برترین مجموعه های هاستینگ در زمینه مدیریت منابع سرور و بهینه سازی عملکرد وب سرور ها می باشد . اگر شما به سرویسی پایدار نیاز دارید ، میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در پیکربندی سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …