خانه WHM پیکربندی سرور نکاتی بسیار مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ( بخش دوم )

نکاتی بسیار مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ( بخش دوم )

1 دقیقه خوانده شده
۰
0
42
بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx بخش دوم

در بخش اول این مقاله ما به بررسی دو نکته مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx پرداختیم . اولین مقدار مهم برای بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ، مقدار پارامتر Worker Process و دومین مقدار مهم ، مقدار Worker Connection بود . در ادامه این مقاله قصد داریم تا عوامل موثر دیگر در زمینه بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx را به شما معرفی کنیم .

فعال کردن فشرده سازی GZip

بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx بخش دوم

فشرده سازی GZip یکی از فوق العاده ترین قابلیت هایی است که شما باید در هر سیستمی ، از آن استفاده کنید . فشرده سازی GZip باعث میشود که نیاز به ارسال داده های بزرگ کاهش یابد و همچنین زمان دانلود را نیز ، کاهش میدهد .

اگر شما در فایل تنظیمات وب سرور Nginx یعنی nginx.conf مشاهده میکنید که ابتدای عبارت gzip علامت # قرار دارد ، یعنی این قابلیت برای سرور شما فعال نیست و باید کدهای مربوط به GZip را در بلوک http قرار دهید .

برای اینکار شما باید دستورات زیر را داخل بلوک http فایل nginx.conf قرار دهید :

gzip on;
gzip_disable "msie6";
gzip_vary on;
gzip_proxied any;
gzip_comp_level 6;
gzip_buffers 16 8k;
gzip_http_version 1.1;
gzip_types text/plain text/css application/json application/x-javascript text/xml application/xml application/xml+rss text/javascript;

با استفاده از کدهای فوق ، ما ابتدا قابلیت GZip را به صورت کلی فعال کرده ایم . سپس آن را برای مرورگرهای قدیمی اینترنت اکسپلورر ، غیر فعال کردیم . زیرا این مرورگر ها از قابلیت GZip استفاده نمیکنند . همچنین سطح فشردگی ( gzip_comp_level ) را روی عدد ۶ تنظیم کرده ایم .

سطوح فشردگی GZip از سطح ۱ تا سطح ۹ ، متفاوت است . سطح ۱ کمترین میزان فشردگی را دارد و حجم آن تقریبا با فایل اصلی برابر است ولی سطح ۹ بیشترین سطح فشردگی را دارا می باشد . شما میتوانید این مقدار را با توجه به منابعی که در اختیار دارید ، بین ۱ تا ۶ قرار دهید . اگر شما از سرورهای مجازی ارزان قیمت استفاده نمیکنید ، بهتر است از سطح ۱ یا ۲ استفاده کنید . سطح ۶ بهینه ترین سطح برای این کار می باشد زیرا سطوح بعدی آن ، خیلی تفاوتی در حجم اطلاعات ، ایجاد نمیکنند .

در پایین ما نمونه ای از حجم یک فایل ، در سطوح مختلف فشرده سازی GZip را ، نشان داده ایم :

File: text/html: phpinfo()
levels file-size (% of original file)
۰ ۵۵٫۳۸ KiB (100.00% of original size)
۱ ۱۱٫۲۲ KiB (20.26% of original size)
۲ ۱۰٫۸۹ KiB (19.66% of original size)
۳ ۱۰٫۶۰ KiB (19.14% of original size)
۴ ۱۰٫۱۷ KiB (18.36% of original size)
۵ ۹٫۷۹ KiB (17.68% of original size)
۶ ۹٫۶۲ KiB (17.37% of original size)
۷ ۹٫۵۰ KiB (17.15% of original size)
۸ ۹٫۴۵ KiB (17.06% of original size)
۹ ۹٫۴۴ KiB (17.05% of original size)

استفاده از سطوح ۶ به بعد در فشرده سازی GZip ، فقط باعث اتلاف قدرت سی پی یو خواهد شد و تاثیری آنچنانی روی حجم اطلاعات منتقل شده ، نخواهد داشت .

غیر فعال کردن فایل های Log

وب سرور Nginx ، هر عملیاتی که انجام میدهد ، آن را در فایلی با نام access.log ذخیره میکند . بنابراین اگر به این فایل نیاز ندارید بهتر است تا برای بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ، آن را غیر فعال کنید تا برخی از فرآیند های غیر ضروری را کاهش دهید . برای این کار کافی است تا از دستور زیر در فایل nginx.conf استفاده کنید .

access_log off;

همچنین با این کار میتوانید از ذخیره شدن اطلاعات بی مورد روی سرور خود ، جلوگیری کنید و باعث کاهش مصرف هارد خود نیز شوید .

فعال کردن Cache برای فایل های Static

کار دیگری که شما میتوانید برای بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx انجام دهید این است که به مرورگر بازدیدکننده ، بگویید که فایل های Static و سنگین را داخل حافظه کامپیوتر ذخیره کنند تا بتوان سریعتر به آن ها دسترسی داشت . شما میتوانید این کار را با اضافه کردن برخی کد ها به بلوک server در فایل nginx.conf انجام دهید .

مکان پیشفرض آن برای هر سایت عبارت است از :

etc/nginx/sites-available/sitename

مسیر بالا برای زمانی است که شما قصد دارید تغییرات را روی یک سایت اعمال کنید . در غیر اینصورت ، کدهای زیر را در بلوک server فایل nginx.conf قرار دهید تا برای همه سایت ها ، اعمال شود .

location ~* .(js|css|png|jpg|jpeg|gif|ico)$ {
expires 365d;
}

شما میتوانید به کد بالا ، پسوندهای بیشتری را نیز اضافه کنید تا در سیستم Cache مورد استفاده قرار بگیرند .

در این مثال ما زمان منقضی شدن سیستم Cache را برای فایل هایی با پسوند های javascript, css, png, jpg, jpeg, gif and ico ، مدت زمان ۳۶۵ روز یا یک سال ، در نظر گرفته ایم . این بدان معنی است که اگر کاربر به صورت دستی Cache مرورگرش را خالی نکند ، این فایل ها تا ۱ سال روی کامپیوتر وی ، باقی خواهند ماند .

حالا شما با استفاده از دستور زیر ، میتوانید وب سرور Nginx را Restart کنید تا تغییرات اعمال شده را ببینید :

sudo service nginx restart

با انجام کارهایی که در این مقاله به شما گفتیم ، میتوانید با داشتن همان منابع قبلی ، عملکرد بهتری را از وب سرور خود ، شاهد باشید .

نتیجه گیری مقاله بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx

علت اینکه ما به بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx میپردازیم این است که بتوانیم از سخت افزار و منابع سرور خود ، به شکل بهتری استفاده کنیم . اگر شما یک مدیر سرور هستید ، با تغییر پارامترهای مختلف ، میتوانید بهینه ترین حالت وب سرور Nginx را برای نیاز خود ، به دست آورید .

چیتاهاست یکی از برترین مجموعه های هاستینگ در زمینه مدیریت منابع سرور و بهینه سازی عملکرد وب سرور ها می باشد . اگر شما به سرویسی پایدار نیاز دارید ، میتوانید همین حالا با ما تماس بگیرید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در پیکربندی سرور

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

راهنمای جامع برای انتخاب هاستینگ مناسب (بخش۷)

راهنمای جامع برای انتخاب هاستینگ مناسب (بخش۷) در ادامه ی بحث انتخاب هاستینگ مناسب ، به برر…