خانه WHM پیکربندی سرور نکاتی بسیار مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ( بخش اول )

نکاتی بسیار مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ( بخش اول )

38 ثانیه خوانده شده
۰
0
158
بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx بخش اول

اگر این اولین بار است که نام این وب سرور محبوب را می شنوید ، برای آشنایی بیشتر با وب سرور Nginx ، میتوانید مقاله آشنایی با Nginx را مطالعه کنید . Nginx ، بهترین جایگزین برای وب سرور Apache می باشد خصوصا اگر شما قصد داشته باشید تا با میزان مشخصی از منابع سرور ، مقدار بیشتری از کانکشن های همزمان را ، پاسخ دهید . همانند سایر نرم افزارهای دیگر ، Nginx نیز نیاز به تغییراتی دارد تا بتواند بهتر عمل کند . در این مقاله ما نکاتی مهم در زمینه بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ، مطرح خواهیم کرد . همچنین شما میتوانید در این مقاله ، تفاوت های Nginx و Apache را به خوبی درک کنید .

بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx بخش اول

تنظیم مقدار Worker Process ( مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx )

درست همانند پردازنده هایی که از چندین هسته برای پردازش موارد بیشتر در هر لحظه از زمان استفاده میکنند ، وب سرور Nginx نیز با ساختاری مشابه به نام Worker Process عمل میکند . این مورد یکی از نکات مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx می باشد . با استفاده از برخی دستورات ، ما میتوانیم که وب سرور Nginx بگوییم که CPU ما دارای چند هسته می باشد . از این طریق خود وب سرور Nginx ، میتواند پاسخ دادن به درخواست های هم زمان را ، به نحوی بهینه سازی شده ، انجام دهد .

مسیر پیشفرض فایل تنظیمات Nginx به شرح زیر است :

/etc/nginx/nginx.conf

برای اینکه متوجه شوید که CPU شما دارای چند هسته می باشد ، میتوانید از دستور زیر استفاده کنید :

grep processor /proc/cpuinfo | wc -l

خروجی دستور فوق ، همیشه یک عدد خواهد بود مانند :

۱

عدد خروجی بالا به ما نشان میدهد که سی پی یو ما دارای یک هسته می باشد پس ما باید مقدار Worker Process را ۱ در نظر بگیریم تا بیشترین بازده را داشته باشیم .

فایل nginx.conf را باز کنید و مقدار زیر را جایگزین کنید :

worker_processes 1;

نکته : لطفا به این موضوع توجه داشته باشید که اگر اعداد ۲ , ۳ , ۴ و غیره نیز در بالا ظاهر شدند ، باید آنها را در فایل nginx.conf قرار دهید و ما فقط یک مثال برای شما آوردیم .

تنظیم مقدار Worker Connection

مقدار Worker Connection در واقع تعداد اتصالاتی است که یک Worker Process میتواند در هر لحظه ، به آنها پاسخ دهد . این مورد یکی از نکات مهم در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx می باشد . به صورت پیشفرض ، یک پردازنده تک هسته ای ، میتواند ۱۰۲۴ کانکشن را ، در هر لحظه از زمان ، پاسخ دهد .

نکته : اگر شما از CPU چند هسته ای استفاده میکنید ، باید این تعداد هسته ها را در ۱۰۲۴ ضرب کنید و حاصل را به جای آن قرار دهید .

همچنین شما میتوانید از دستور زیر استفاده کنید تا متوجه شوید که سرور شما ، از چند Worker Connection میتواند استفاده کند :

ulimit -n

خروجی دستور فوق ، همیشه یک عدد خواهد بود . مانند :

۱۰۲۴

حالا باید مقدار به دست آمده از دستور فوق را در فایل تنظیمات Nginx یعنی nginx.conf ، جایگزین کنیم :

worker_connections 1024;

به این طریق ما مقدار Worker Connection را طوری تنظیم میکنیم که بتواند در بهینه سازی عملکرد وب سرور Nginx ، به ما کمک کند .

اگر شما نیاز به خرید سرویسی دارید که وب سرور آن به صورت بهینه عمل کند ، پیشنهاد ما به شما ، خرید هاست از مجموعه چیتاهاست می باشد .

این مقاله ادامه خواهد داشت ، منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در پیکربندی سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …