خانه سئو آیا سایت شما نیز ، از این اشتباهات رایج در سئو رنج می برد؟ ( بخش دوم )

آیا سایت شما نیز ، از این اشتباهات رایج در سئو رنج می برد؟ ( بخش دوم )

33 ثانیه خوانده شده
۰
0
329
اشتباهات رایج در سئو بخش دوم

در بخش اول این مقاله ، ما بررسی برخی از اشتباهات رایج در سئو پرداختیم و متوجه شدیم که Nofollow کردن لینک های داخلی ، نداشتن آدرس های معیار ، استفاده نکردن از لینک های خارجی و نداشتن یک ساختار منظم از لینک های خارجی ، از اشتباهات رایج در سئو می باشد . در این بخش ما قصد داریم تا سایر مشکلات فراگیر در این زمینه را بررسی کنیم .

۶ – ساختار URL ضعیف و ناکارآمد

اشتباهات رایج در سئو بخش دوم

 

ساختار URL ها ( آدرس های اینترنتی صفحات ) ، یکی از مواردی است که حل کردن مشکلات مربوط به آن ، بسیار دشوار است . زیرا ممکن است به بسیاری از نواحی مربوط به سئو ، صدمه بزند . بنابراین ما توصیه میکنم که در این مورد عجله نکنید چون ممکن است اقدامات شما ، بیش از آنکه سودی داشته باشند ، باعث ضرر برای سایت شما شوند . با توجه به مواردی که گفتم ، یکی از اشتباهات رایج در سئو که معمولا زیاد با آن مواجه میشوم ، نبود یک ساختار مستحکم از URL ها است . اگر بخواهم دقیق تر بگویم ، مدیریت پوشه ها یکی از موارد پر تکرار می باشد .

برخی از اشتباهات رایج در سئو و در زمینه ساختار URL ضعیف ، عبارتند از :

  • لیست های وبلاگی که در دو دسته بندی یا بیشتر قرار میگیرند ، در پوشه های مختلفی ظاهر میشوند و به تبع آن ، باعث ایجاد محتوای تکراری خواهند شد .
  • URL هایی که هیچ پوشه ای به جز دامنه اصلی ندارند ، باید جزو مهمترین صفحات سایت شما باشند . ( نکته : در آدرس site.com/category/ عبارت category یک پوشه نامیده میشود . ) . صفحاتی که در این سلسله مراتب جایگاه پایین تری دارند ، باید برای آنها از پوشه ها یا دسته بندی ها استفاده کرد .
  • وقتی که یک URL در یک دسته بندی قرار میگیرد ، اکثر کاربران توقع دارند که آن صفحه ، یک صفحه عملیاتی و مهم باشد . از لحاظ ساختار URL ، این کار میتواند کمی مبهم به نظر برسد ولی از لحاظ ساختار لینک داخلی ، ایده آل است که یک لینک از پوشه مادر به صفحه مورد نظر ، وجود داشته باشد .
  • URL های به درد نخوری که پر از عددها و حروف نامفهوم هستند ، یکی از اشتباهات رایج در سئو می باشند . امروزه از این دسته از URL ها برای نتایج جست و جوی سایت و درخواست های مربوط به پایگاه داده ، استفاده میشود . آنها قرار نیست که در موتورهای جست و جو ، قرار بگیرند . بنابراین استفاده از اینگونه URL ها برای صفحات اصلی ، اصلا مناسب نیست . URL های اصلی شما باید شامل اطلاعات مفید و قابل فهم برای انسان ها باشد تا بتواند در عملکرد شما در موتورهای جست و جو ، تاثیر زیادی داشته باشد .

در مواجهه با مشکلات مربوط به URL ها ، دو نکته مهم وجود دارد که باید به آنها دقت کنید . شما نباید با ایجاد خطاهای ۴۰۴ در وب سایت خود شوید زیرا باعث کاهش اعتبار لینکی شما خواهد شد . همچنین وقتی شما ساختار URL های خود را عوض میکنید ، باید مطمئن شوید که صفحات قدیمی توسط ریدیرکت ۳۰۱ ، به صفحات جدید منتقل میشوند . حالت ایده آل این خواهد بود که در تمامی صفحات سایت خود ، لینک های تغییر یافته را به روز رسانی کنید چون رتبه صفحه ، هر زمان که با یک لینک مواجه میشویم ، به صفحه مقصد منتقل میشود . بنابراین شما باید مطمئن باشید که لینک های سالم شما ، لینک هایی هستند که این رتبه های منتقل شده را دریافت میکنند .

به عنوان یک استثنا ، اگر نوشته های وبلاگ شما در چندین دسته بندی حضور دارند ، همیشه لازم نیست برای آنها از ریدیرکت ۳۰۱ استفاده کنید ولی باید از آدرس های معیار استفاده کنید و به موتورهای جست و جو بگویید که اولویت با کدام دسته بندی است .

۷ – استفاده از iFrame ها ( قاب های اینترنتی )

 

گاهی اوقات استفاده از iFrame ها در جاهایی از وب سایت نیاز می باشد ولی شما نباید از آنها برای مطالبی که میخواهید فهرست شوند استفاده کنید . گوگل خیلی واضح این مسئله را توضیح داده است :

iFrame ها میتوانند مشکلات زیادی را برای موتورهای جست و جو ایجاد کنند زیرا آنها به مدل مفهومی اینترنت ، پاسخی نمیدهند . در این مدل مفهومی ، هر صفحه فقط یک URL را نشان میدهد . صفحاتی که از iFrame استفاده میکنند ، معمولا چندین صفحه را به ازای هر iFrame ، نشان میدهند که تمامی این قاب های اینترنتی ، در یک صفحه قرار دارند . گوگل تمام تلاشش را خواهد کرد که محتوای موجود در iFrame ها را با محتوای موجود در صفحات انطباق دهد ولی ما نمیتوانیم تضمین دهیم که حتما این کار را انجام خواهیم داد .

این بدان معنا نیست که شما نباید به هیچ عنوان از آنها استفاده کنید . برای مثال استفاده از ویدئوهای Youtube ، نیازمند استفاده از قاب های اینترنتی می باشد . برای مثال اگر ویدئو شما در مورد خرید سرور مجازی است ، سعی کنید درون آن مطلب از کلمه خرید سرور مجازی به اندازه کافی استفاده کنید .

کاری که شما به هیچ عنوان نباید آن را انجام دهید ، تحویل محتوای مهم به کاربران ، از طریق iFrame ها است . با این کار شما نه تنها مطالب را برای فهرست شدن در موتورهای جست و جو نا مناسب میکنید ، بلکه این کار ساختار سایت شما را نیز نابود میکند و خیلی سخت میشود که کاربران بخواهند شما را به عنوان مرجع یک مقاله معرفی کنند زیرا iFrame ها دارای آدرس اختصاصی نمی باشند و سایر کاربران نیز علاقه ای به انتشار iFrame ها در وب سایت خود ندارند .

۸ – استفاده از Format ( گونه ) های غیر قابل فهرست

 

موتورهای جست و جو ، محدودیت هایی را برای شناسایی و فهرست کردن محتوای داخل عکس ها ، فایل های فلش ، بخش های جاوا و ویدئو ها ، دارا می باشند . درست همانند بخش مربوط به iFrame ها ، ما نمیخواهیم بگوییم که شما هرگز نباید از آنها استفاده کنید . چیزی که میخواهیم بگوییم این است که شما هرگز نباید به موتورهای جست و جو ، اعتماد داشته باشید که این محتوا را به صورت مناسب فهرست کنند . شما نباید محتوای مهم خود را تنها به صورت ویدئو یا جاوا ارائه دهید . بلکه باید علاوه بر کاربران سایت خود ، موتورهای جست و جو را نیز در نظر بگیرید و مطالب جایگزین ( ترجیحا به صورت متنی ) برای آنها منتشر کنید تا بتوانند محتوای یک صفحه را به خوبی درک کنند .

۹ – استفاده نکردن از نسخه های رونوشت

 

یکی از اشتباهات رایج در سئو ، استفاده نکردن از نسخه های رونوشت در ارتباط با فرمت های غیر قابل فهرست می باشد . نسخه های رونوشت ، این اجازه را به موتورهای جست و جو میدهد تا ویدئو های شما را به خوبی متوجه شود . شما باید هر آنچه که در یک ویدئو گفته میشود ، به صورت متن نیز بیان کنید زیرا تنها در این حالت است که موتورهای جست و جو میتوانند با مطالب شما ، ارتباط مناسبی برقرار  کنند .

یک آزمایش که توسط مجموعه Liveclicker انجام شده است و در آن ۳۷ صفحه اینترنتی که شامل یک ویدئو بوده اند ، مورد بررسی قرار گرفته اند . بعد از اضافه کردن رونوشت ویدئوها ، بازدید آن صفحات دچار افزایش شده بود و همچنین با میانگین ۱۶ درصدی کسب سود بیشتر ، مواجه شده بودند . همچنین تحقیقاتی که توسط مجموعه Digital Discovery Network انجام شده است ، نشان میدهد که ویدئو های دارای متن ( زیرنویس ) در سطح اینترنت ، ۷٫۳۲ درصد بیشتر از سایر ویدئوهای مشابه ، دارای بازدید می باشند .

اگر رونوشت یک ویدئو ، فضای زیادی را در صفحه شما اشغال میکند ، میتوانید از جعبه های متن دارای اسکرول استفاده کنید زیرا بهترین راه خواهد بود . یکی از روش های جایگزین این است که شما این متن را فقط برای موتورهای جست و جو نمایش دهید تا کاربران آن را نبینند . این یکی از اشتباهات رایج در سئو است که احتمال تشخیص به عنوان Cloaking را زیاد میکند و باید به شدت از آن پرهیز کنید .

۱۰ – استفاده از ویژگی alt تصاویر به صورت نادرست ( از اشتباهات رایج در سئو )

 

همانگونه که در بالا گفتیم ، شما نباید از تصاویر به جای متن استفاده کنید زیرا موتورهای جست و جو ، با عکس ها همانند رشته های متنی ، برخورد نخواهند کرد و برای آنها سخت خواهد بود که محتوای تصاویر را درک کنند .

یکی از مواردی که امروزه وبمسترها به خوبی با آنها آشنا هستند ، ویژگی alt تصاویر است که از آن به عنوان تگ alt نیز یاد میشود . تگ alt به عنوان یک متن جایگزین برای عکس ها نمایش داده میشود خصوصا وقتی که عکس ها قابل نمایش نباشند . برای مثال اگر شخصی به دلیل مشکل بینایی از ابزارهای خواننده صفحه استفاده کند ، وقتی که به تصویر مورد نظر میرسد ، متن جاگزین به جای عکس ، برای وی خوانده میشود یا ممکن است برخی دستگاه ها نتوانند عکس های شما را نشان دهند و بهتر است که به جای مقدار ” هیچ ” ، حداقل یک رشته متنی را نمایش دهند .

یکی از اشتباهات رایج در سئو ، این است که اغلب وبمسترها از این ویژگی alt ، به صورت نادرست استفاده میکنند . منظور من این است که آنها به تگ alt ، همان نگاهی را دارند که به کلمات کلیدی دارند . ولی ویژگی alt برای این مورد ، ساخته نشده است . خیلی وقت ها با سایت هایی مواجه میشوم که کلمات کلیدی خود را به درون تگ های alt انتقال داده اند درصورتی که آن کلمات ، هیچ ارتباطی با عکس های ارائه شده ندارد . حتی اگر کلمات کلیدی نیز مرتبط باشند ، آنها معمولا اطلاعات مورد نیاز کاربرانی که عکس ها را نمیبینند ، را ارائه نمیدهند .

با تمام نکته هایی که در بالا اشاره کردیم ، تگ alt نباید بیشتر از ۱۲۵ کاراکتر باشد . اگر شما از عکس هایی با گراف های اطلاعاتی سنگین استفاده میکنید ، بهتر است متن روی تصاویر را نیز به همراه آن ، منتشر کنید .

این مقاله ادامه خواهد داشت ، منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سئو

پاسخ دهید

بررسی کنید

۱۹ نکته در زمینه سئوی فنی سایت که تازه کارها باید آنها را بدانند ( بخش دوم )

در بخش اول این مقاله ، ما دانستیم که برخی عوامل روی سئوی فنی سایت اثر گذار هستند . مواردی …