خانه سئو آیا سایت شما نیز ، از این اشتباهات رایج در سئو رنج می برد؟ ( بخش اول )

آیا سایت شما نیز ، از این اشتباهات رایج در سئو رنج می برد؟ ( بخش اول )

42 ثانیه خوانده شده
۰
0
292
اشتباهات رایج در سئو بخش اول

من در این مقاله قصد دارم تا ۱۶ مشکل فنی سئو را بررسی کنم . مشکلاتی که در سایت های زیادی میبینم و متاسفانه حتی برخی از متخصصان سئو نیز ، به این اشتباهات رایج در سئو ، توجه نمیکنند .

مبحث سئو ، بیشتر از یک بازاریابی داخلی می باشد . یک هم پوشانی بزرگ میان بازاریابی و سئو وجود دارد اما سئو ، دارای جنبه های فنی بسیاری است که گاهی اوقات ، کاملا نادیده گرفته میشوند . این اشتباهات رایج در سئو ، بیشتر در افرادی دیده میشود که به صورت جدی ، این مبحث را دنبال نمیکنند .

اشتباهات رایج در سئو بخش اول

به عنوان شخصی که بخش اعظمی از وقت خودش را با بررسی سایت ها سپری میکند تا اشتباهات رایج در سئو را شناسایی و بهینه سازی کند ، گاها به الگوهای عجیبی برخورد میکنم . اشتباهاتی فنی که پشت سر هم و در سایت های مختلف ، تکرار شده اند .

بیایید به بررسی این اشتباهات رایج در سئو بپردازیم . بر حسب تجربه من به شما میگویم که حداقل یکی از این ۱۶ اشتباه را ، شما نیز مرتکب میشوید .

۱ – Nofollow کردن آدرس های داخلی سایت خودتان

حتما هر متخصص سئو در برهه ای از زمان ، مجبور میشود تا یکی از صفحات سایت را ، از نتایج جست و جوی گوگل ، پنهان کند . این کار میتواند علل مختلفی داشته باشد . مثلا برای جلوگیری از ایجاد مطالب تکراری ، برای مخفی کردن ناحیه کاربری ، برای نگه داشتن یک مطلب خارج از فهرست ها ، برای مخفی کردن آرشیو ها و نتایج جست و جو های کاربران و حتی در حین انجام آزمایشات معروف A/B . تمامی این کارها منطقی به نظر میرسد و گاهی اوقات لازم است ولی …

برای انجام این کار ، از تگ ” NoFollow ” استفاده نکنید !

تگ Nofollow باعث نمیشود تا موتورهای جست و جو ، صفحات شما را فهرست نکنند ولی باعث از بین رفتن جریان انتقال قدرت لینک ، میان بخش های مختلف سایت شما میشود . به همین علت ، شما نباید با استفاده از تگ ” NoFollow ” ، مانع انتقال رتبه مطالب سایت خودتان ، به یکدیگر شوید . اجازه دهید بیشتر توضیح دهم .

تگ ” NoFollow ” باعث جلوگیری از انتقال رتبه صفحه میشود ولی گوگل ، باز هم از تعداد کلی لینک های روی یک صفحه استفاده میکند تا بداند که باید چه میزان از قدرت لینک را انتقال دهد . اگر بخواهم ساده تر بگویم ، لینک های Follow شما ، چه سایر لینک ها Follow باشند چه NoFollow ، قدرت یکسانی را دریافت میکنند .

معمولا افرادی که جدیدا وارد مبحث سئو شده اند ، برای دو منظور از تگ NoFollow استفاده میکنند . اول اینکه مانع نمایش یک مطلب در نتایج جست و جو شوند ، دوم اینکه باعث افزایش رتبه لینک های مهم و Follow شوند . تگ NoFollow هیچ یک از این دو کار را انجام نمیدهد و این یکی از اشتباهات رایج در سئو می باشد . وقتی که شما از تگ NoFollow استفاده میکنید ، دارید رتبه لینک های خود را دور میریزید ! این کار را حتی برای صفحاتی که نمیخواهید فهرست شوند نیز ، انجام ندهید . اگر میخواهید یک صفحه را از نتایج جست و جو مخفی کنید ، از کد زیر در بخش Head کدهای HTML آن صفحه ، استفاده کنید :

<meta name=”robots” content=”noindex, follow”>

کدهای بالا باعث میشود تا آن صفحه در نتایج جست و جو ، ظاهر نشود ولی به موتورهای جست و جو توصیه میکند که لینک های داخل صفحه را دنبال کنند . در نتیجه ، رتبه صفحاتی که میخواهید فهرست نشود ، میتواند به لینک های داخل آن صفحه ، منتقل شود و از بین نخواهد رفت .

۲ – استفاده نکردن از لینک های Canonical و معیار

تگ rel=canonical در بخش Head کدهای HTML شما ، به صورت زیر وجود دارد :

<link rel=”canonical” href=”http://www.example.com/url-a.html” />

این تگ به موتورهای جست و جو میگوید که به جای صفحه فعلی ، آنها باید از آدرس موجود در تگ Canonical به عنوان آدرس اصلی و معیار آن صفحه ، استفاده کنند .

شاید این سوال برایتان پیش آید که چرا باید از این تگ استفاده کنید ؟ هدف استفاده از این تگ این است که شما ، مانع فهرست شدن محتوای تکراری شوید . زیرا فهرست شدن محتوای تکراری ، یکی از اشتباهات رایج در سئو است و میتواند باعث کاهش اعتبار سایت شما در موتورهای جست و جو شود . همچنین استفاده از تگ Canonical ، میتواند قدرت لینک را از صفحه های غیر معیار ، به صفحه معیار انتقال دهد و دیگر نیاز نخواهد بود که شما نگران از دست رفتن رتبه صفحات غیر معیار باشید .

متاسفانه این یکی از اشتباهات رایج در سئو است که توسط افراد متخصص نیز تکرار میشود . زمانی که شما در حال انجام آزمایش های A/B هستید ، باید از تگ Canonical استفاده کنید زیرا ممکن است در آن زمان ، موتورهای جست و جو ، نسخه B صفحه مورد نظر را نیز فهرست کنند و باعث ایجاد مطالب تکراری شوند . ( همچنین با این کار میتوانید رتبه مربوط به صفحه جایگزین که صفحه B می باشد را به صفحه معیار یعنی صفحه A ، منتقل کنید . )

اگر شما یک وب سایت فروش لباس داشته باشید ، در صفحه معرفی محصول معمولا گزینه ای برای انتخاب رنگ وجود دارد . هر یک از رنگ های موجود برای آن محصول ، یک محتوای تکراری تلقی میشود . به همین منظور شما با استفاده از تگ های معیار در سطح وسیع ، میتوانید از افت رتبه سایت خود جلوگیری کنید .

۳ – استفاده ضعیف از لینک های خروجی

اگر شما دارید از یک لینک خارجی در منوی ناوبری سایت خود استفاده میکنید و آن لینک مربوط به پروفایل شبکه اجتماعی شما نمی باشد ، باید آن لینک را حذف کنید . اگر بخواهیم از دیدگاه PageRank به این مسئله نگاه کنیم ، باید بگوییم که وجود لینک های خارجی ، میتواند قدرتی که سایت شما دریافت میکند را کاهش دهد . ما قصد نداریم که بگوییم شما نباید اصلا به سایت های دیگر لینکی بدهید ( چون یکلینک ها یکی از عوامل اساسی رتبه بندی سایت ها هستند ) ، ولی در صورت استفاده از لینک های خارجی در ناحیه ناوبری سایت خود ، به رتبه همه صفحات خود ، آسیب میزنید . زیرا لینک های موجود در این ناحیه از سایت ، در تمامی صفحات نمایش داده میشوند .

البته درست که از گوگل از زمان معرفی PageRank ، پیشرفت های زیادی داشته است ، ولی دلیل دیگری نیز وجود دارد که استفاده از لینک های خارجی در ناحیه ناوبری جایز نیست . دلیلش هم این است که به راحتی توسط موتورهای جست و جو ، به عنوان لینک اسپم در نظر گرفته میشود . این موضوع وقتی خیلی جدی میشود که از متن مرجع ( مثلا خرید هاست ) در آن ناحیه استفاده شده باشد یا اینکه این لینک های خارجی ، با صفحات داخلی وب سایت ، اشتباه گرفته شوند .

لینک های خروجی در محتوای مطالب ، معمولا مشکل ساز نمیشوند ولی مهم است که لینک های خروجی ، با کیفیت باشند . دادن لینک به سایت های ضعیف ، میتواند باعث جریمه توسط گوگل شود با توسط الگوریتم های ضد اسپم ، منجر به کاهش رتبه شما شود . لطفا به این نکته نیز توجه کنید که لینک های تبلیغاتی را ، در هر حالتی ، Nofollow کنید .

۴ – وجود نداشتن لینک های خارجی به مقدار کافی

این اصطلاح که ” داشتن دانش کم در یک موضوع ، میتواند بسیار خطرناک باشد ” در این بخش از اشتباهات رایج در سئو صادق است . داشتن دانش کم در مورد نحوه عملکرد موتورهای جست و جو ، میتواند باعث شود تا شخصی ، به این باور برسد که دادن لینک به سایت های دیگر ، به طور کلی ممنوع است . درست که الگوریتم پایه PageRank گوگل ، ممکن است به این باور دامن بزند ولی این چیزی نیست که در دنیای واقعی اتفاق می افتد .

تحقیقاتی که از سوی موسسه ” Reboot Online ” انجام شده است ، واضحترین مثال برای این مورد است . آنها ۱۰ وب سایت با کلمات کلیدی مختلف ایجاد کردند . روی ۵ عدد از این وب سایت ها ، به یک سایت خارجی معتبر ، لینک دادند و روی ۵ سایت دیگر ، هیچ لینک خروجی قرار ندادند . نتایج این تحقیقات برای آزمایشی در این ابعاد ، بسیار دقیق بود . تمامی ۵ وب سایتی که در آنها لینک خارجی وجود داشت ، در نتایج جست و جو بهتر عمل کردند .

در مطلبی که مربوط به مبحث ” تراشیده شدن پیج رنک ” بود ، رئیس سابق واحد ضد اسپم گوگل به نام Matt Cutts ، به وضوح ذکر میکند که وجود لینک های خارجی مفید به سایت های مرتبط ، میتواند بسیار مفید باشد . بنابراین عدم استفاده از لینک های خارجی ، یکی از اشتباهات رایج در سئو می باشد . اگر بخواهیم منصف باشیم باید این نکته را ذکر کنیم که ” جان مولر ” ، به وضوح اعلام کرده است که لینک های خروجی ، یکی از فاکتورهای اصلی گوگل برای رتبه بندی سایت ها نیست ولی میتواند به مقالات شما اعتبار ببخشید و باعث مرتبط بودن آن ، با بسیاری از نتایج جست و جو شود . شاید از این طریق به افزایش رتبه و بازدید منجر شود .

اگر بخواهیم ترکیبی از سخنان Matt Cutts و آزمایشات Reboot Online را ارائه دهیم ، باید بگوییم که وجود لینک های خارجی در یک مقاله ، میتواند به معنای کسب اعتبار برای آن باشد و نباید اینطور به نظر برسد که هیچ تاثیری ندارد . از همه این ها که بگذریم ، تولید محتوای با ارزش ، با استفاده از منابع معتبر ، یکی از روش های دستیابی به شهرت می باشد . اگر شما میخواهید توسط کاربران جدی گرفته شوید ، باید محتوای مفید تولید کنید و خیلی به این نکته توجه نکنید که تاثیر آن مستقیم است یا غیر مستقیم . چیزی که روشن است این است که تمامی این موارد ، اثر گذار هستند .

۵ – ساختار لینک های داخلی ضعیف ( از مهمترین اشتباهات رایج در سئو )

یکی از مباحث مربوط به اشتباهات رایج در سئو ، بحث مربوط به لینک های داخلی است . همیشه بیش از یک راه برای به دست آوردن ساختاری مناسب ، برای لینک های داخلی وجود دارد . ولی قطعا هزاران راه وجود دارد که ممکن است اشتباه باشند و بعد ها ، ما را دچار پشیمانی کنند .

ابتدا بیایید مباحث پایه ای را بررسی کنیم . سرویس راهنمای گوگل ، جمله زیر را بیان میکند :

برای ایجاد ساختارهای لینک خود ، منطقی عمل کنید ! هر صفحه باید حداقل از یک لینک با متنی ثابت ، در دسترس باشد .

احتمالا سیستم های مدیریت محتوای شما ، میتوانند این مورد را به صورت خودکار ، انجام دهند . ولی این عملکرد ممکن است گاهی با مشکل مواجه شود .  یکی از موارد خطرناک این است که شما باید نسخه های مختلف از یک محتوا را ، استفاده از تگ Canonical ، به یک مطلب معیار تبدیل کنید . در واقعیت شاید شما دو صفحه داشته باشید که بسیار شبیه هم باشند و هر دو نیز دارای رتبه باشند . ولی استفاده از ساختار معیار باعث حذف یکی از آنها ، از نتایج جست و جو شود ( برای مثال صفحات مربوط به آرشیو ها ) . معیار کردن این لینک ها ممکن است باعث شود تا لینک های داخلی آنها نیز توسط موتورهای جست و جو ، نادیده گرفته شوند .

داشتن یک ساختار لینکی یکنواخت نیز ، میتواند مشکل دیگری باشد . برخی ها عقیده دارند که هر صفحه از وب سایت ، باید توسط لینکهای دور و نزدیک ، قابل دسترس باشند . حتی لینک هایی که در ناحیه ناوبری حضور دارند . ولی این سردرگمی ممکن است به موتورهای جست و جو سرایت کند و روی نحوه بررسی سایت شما ، اثر گذار باشد . یکی از اشتباهات رایج در سئو ، نداشتن یک ساختار لینکی با سلسله مراتب قابل فهم است . بدون ساختار لینکی منظم ، موتورهای جست و جو ، کار سختی در تشخیص مطالب مهم شما خواهند داشت و شاید نتوانند به درستی ، ارتباط میان مطالب مختلف را ، متوجه شوند .

به یاد داشته باشید که گوگل علاوه بر الگوریتم های PageRank ، الگوریتم های دیگری را نیز ، دارا می باشد . مجموع بررسی های مربوط به رفتار گوگل نشان میدهد که داشتن یک ساختار لینکی با سلسله مراتب منظم ، یکی از عوامل مهم برای کسب رتبه در گوگل است .

لطفا حواستان به بخش ابر برچسب ها و آرشیوهای زمانی باشد ! جدیدا این بخش ها کمتر در پوسته های مربوط به سیستم های مدیریت محتوا ، ظاهر میشوند . ولی هر از چند گاهی دیده میشوند و لازم بود که آنها را ذکر کنیم . وجود لینک های زیاد و بی هدف ، میتواند باعث کاهش انتقال رتبه سایت به لینک های مهمتر شود . لینک های مربوط به آرشیو های زمانی ، هیچ اطلاعات بیشتری را به سایت شما اضافه نخواهند کرد و انبوهی از لینک های به درد نخور هستند . همچنین استفاده از دسته بندی ها ، خیلی بهتر از ابر برچسب های خیلی شلوغ است .

در آخر باید این نکته را ذکر کنیم که لینک کردن سایر مطالب خود در متن یک مقاله ، بسیار مفید است . اکثریت متخصصان سئو بر این باور هستند که ارزش آنها ، بیشتر از لینک های موجود در ناحیه ناوبری است . البته باید بدانید که استفاده نکردن از لینک های درون متنی ، یکی از اشتباهات رایج در سئو نیست ولی بهتر است از آنها استفاده کنید .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سئو

پاسخ دهید

بررسی کنید

۱۹ نکته در زمینه سئوی فنی سایت که تازه کارها باید آنها را بدانند ( بخش دوم )

در بخش اول این مقاله ، ما دانستیم که برخی عوامل روی سئوی فنی سایت اثر گذار هستند . مواردی …