خانه سئو آیا سایت شما نیز ، از این اشتباهات رایج در سئو رنج می برد؟ ( بخش اول )

آیا سایت شما نیز ، از این اشتباهات رایج در سئو رنج می برد؟ ( بخش اول )

42 ثانیه خوانده شده
۰
0
41
اشتباهات رایج در سئو بخش اول

من در این مقاله قصد دارم تا ۱۶ مشکل فنی سئو را بررسی کنم . مشکلاتی که در سایت های زیادی میبینم و متاسفانه حتی برخی از متخصصان سئو نیز ، به این اشتباهات رایج در سئو ، توجه نمیکنند .

مبحث سئو ، بیشتر از یک بازاریابی داخلی می باشد . یک هم پوشانی بزرگ میان بازاریابی و سئو وجود دارد اما سئو ، دارای جنبه های فنی بسیاری است که گاهی اوقات ، کاملا نادیده گرفته میشوند . این اشتباهات رایج در سئو ، بیشتر در افرادی دیده میشود که به صورت جدی ، این مبحث را دنبال نمیکنند .

اشتباهات رایج در سئو بخش اول

به عنوان شخصی که بخش اعظمی از وقت خودش را با بررسی سایت ها سپری میکند تا اشتباهات رایج در سئو را شناسایی و بهینه سازی کند ، گاها به الگوهای عجیبی برخورد میکنم . اشتباهاتی فنی که پشت سر هم و در سایت های مختلف ، تکرار شده اند .

بیایید به بررسی این اشتباهات رایج در سئو بپردازیم . بر حسب تجربه من به شما میگویم که حداقل یکی از این ۱۶ اشتباه را ، شما نیز مرتکب میشوید .

۱ – Nofollow کردن آدرس های داخلی سایت خودتان

حتما هر متخصص سئو در برهه ای از زمان ، مجبور میشود تا یکی از صفحات سایت را ، از نتایج جست و جوی گوگل ، پنهان کند . این کار میتواند علل مختلفی داشته باشد . مثلا برای جلوگیری از ایجاد مطالب تکراری ، برای مخفی کردن ناحیه کاربری ، برای نگه داشتن یک مطلب خارج از فهرست ها ، برای مخفی کردن آرشیو ها و نتایج جست و جو های کاربران و حتی در حین انجام آزمایشات معروف A/B . تمامی این کارها منطقی به نظر میرسد و گاهی اوقات لازم است ولی …

برای انجام این کار ، از تگ ” NoFollow ” استفاده نکنید !

تگ Nofollow باعث نمیشود تا موتورهای جست و جو ، صفحات شما را فهرست نکنند ولی باعث از بین رفتن جریان انتقال قدرت لینک ، میان بخش های مختلف سایت شما میشود . به همین علت ، شما نباید با استفاده از تگ ” NoFollow ” ، مانع انتقال رتبه مطالب سایت خودتان ، به یکدیگر شوید . اجازه دهید بیشتر توضیح دهم .

تگ ” NoFollow ” باعث جلوگیری از انتقال رتبه صفحه میشود ولی گوگل ، باز هم از تعداد کلی لینک های روی یک صفحه استفاده میکند تا بداند که باید چه میزان از قدرت لینک را انتقال دهد . اگر بخواهم ساده تر بگویم ، لینک های Follow شما ، چه سایر لینک ها Follow باشند چه NoFollow ، قدرت یکسانی را دریافت میکنند .

معمولا افرادی که جدیدا وارد مبحث سئو شده اند ، برای دو منظور از تگ NoFollow استفاده میکنند . اول اینکه مانع نمایش یک مطلب در نتایج جست و جو شوند ، دوم اینکه باعث افزایش رتبه لینک های مهم و Follow شوند . تگ NoFollow هیچ یک از این دو کار را انجام نمیدهد و این یکی از اشتباهات رایج در سئو می باشد . وقتی که شما از تگ NoFollow استفاده میکنید ، دارید رتبه لینک های خود را دور میریزید ! این کار را حتی برای صفحاتی که نمیخواهید فهرست شوند نیز ، انجام ندهید . اگر میخواهید یک صفحه را از نتایج جست و جو مخفی کنید ، از کد زیر در بخش Head کدهای HTML آن صفحه ، استفاده کنید :

<meta name=”robots” content=”noindex, follow”>

کدهای بالا باعث میشود تا آن صفحه در نتایج جست و جو ، ظاهر نشود ولی به موتورهای جست و جو توصیه میکند که لینک های داخل صفحه را دنبال کنند . در نتیجه ، رتبه صفحاتی که میخواهید فهرست نشود ، میتواند به لینک های داخل آن صفحه ، منتقل شود و از بین نخواهد رفت .

۲ – استفاده نکردن از لینک های Canonical و معیار

تگ rel=canonical در بخش Head کدهای HTML شما ، به صورت زیر وجود دارد :

<link rel=”canonical” href=”http://www.example.com/url-a.html” />

این تگ به موتورهای جست و جو میگوید که به جای صفحه فعلی ، آنها باید از آدرس موجود در تگ Canonical به عنوان آدرس اصلی و معیار آن صفحه ، استفاده کنند .

شاید این سوال برایتان پیش آید که چرا باید از این تگ استفاده کنید ؟ هدف استفاده از این تگ این است که شما ، مانع فهرست شدن محتوای تکراری شوید . زیرا فهرست شدن محتوای تکراری ، یکی از اشتباهات رایج در سئو است و میتواند باعث کاهش اعتبار سایت شما در موتورهای جست و جو شود . همچنین استفاده از تگ Canonical ، میتواند قدرت لینک را از صفحه های غیر معیار ، به صفحه معیار انتقال دهد و دیگر نیاز نخواهد بود که شما نگران از دست رفتن رتبه صفحات غیر معیار باشید .

متاسفانه این یکی از اشتباهات رایج در سئو است که توسط افراد متخصص نیز تکرار میشود . زمانی که شما در حال انجام آزمایش های A/B هستید ، باید از تگ Canonical استفاده کنید زیرا ممکن است در آن زمان ، موتورهای جست و جو ، نسخه B صفحه مورد نظر را نیز فهرست کنند و باعث ایجاد مطالب تکراری شوند . ( همچنین با این کار میتوانید رتبه مربوط به صفحه جایگزین که صفحه B می باشد را به صفحه معیار یعنی صفحه A ، منتقل کنید . )

اگر شما یک وب سایت فروش لباس داشته باشید ، در صفحه معرفی محصول معمولا گزینه ای برای انتخاب رنگ وجود دارد . هر یک از رنگ های موجود برای آن محصول ، یک محتوای تکراری تلقی میشود . به همین منظور شما با استفاده از تگ های معیار در سطح وسیع ، میتوانید از افت رتبه سایت خود جلوگیری کنید .

۳ – استفاده ضعیف از لینک های خروجی

اگر شما دارید از یک لینک خارجی در منوی ناوبری سایت خود استفاده میکنید و آن لینک مربوط به پروفایل شبکه اجتماعی شما نمی باشد ، باید آن لینک را حذف کنید . اگر بخواهیم از دیدگاه PageRank به این مسئله نگاه کنیم ، باید بگوییم که وجود لینک های خارجی ، میتواند قدرتی که سایت شما دریافت میکند را کاهش دهد . ما قصد نداریم که بگوییم شما نباید اصلا به سایت های دیگر لینکی بدهید ( چون یکلینک ها یکی از عوامل اساسی رتبه بندی سایت ها هستند ) ، ولی در صورت استفاده از لینک های خارجی در ناحیه ناوبری سایت خود ، به رتبه همه صفحات خود ، آسیب میزنید . زیرا لینک های موجود در این ناحیه از سایت ، در تمامی صفحات نمایش داده میشوند .

البته درست که از گوگل از زمان معرفی PageRank ، پیشرفت های زیادی داشته است ، ولی دلیل دیگری نیز وجود دارد که استفاده از لینک های خارجی در ناحیه ناوبری جایز نیست . دلیلش هم این است که به راحتی توسط موتورهای جست و جو ، به عنوان لینک اسپم در نظر گرفته میشود . این موضوع وقتی خیلی جدی میشود که از متن مرجع ( مثلا خرید هاست ) در آن ناحیه استفاده شده باشد یا اینکه این لینک های خارجی ، با صفحات داخلی وب سایت ، اشتباه گرفته شوند .

لینک های خروجی در محتوای مطالب ، معمولا مشکل ساز نمیشوند ولی مهم است که لینک های خروجی ، با کیفیت باشند . دادن لینک به سایت های ضعیف ، میتواند باعث جریمه توسط گوگل شود با توسط الگوریتم های ضد اسپم ، منجر به کاهش رتبه شما شود . لطفا به این نکته نیز توجه کنید که لینک های تبلیغاتی را ، در هر حالتی ، Nofollow کنید .

۴ – وجود نداشتن لینک های خارجی به مقدار کافی

این اصطلاح که ” داشتن دانش کم در یک موضوع ، میتواند بسیار خطرناک باشد ” در این بخش از اشتباهات رایج در سئو صادق است . داشتن دانش کم در مورد نحوه عملکرد موتورهای جست و جو ، میتواند باعث شود تا شخصی ، به این باور برسد که دادن لینک به سایت های دیگر ، به طور کلی ممنوع است . درست که الگوریتم پایه PageRank گوگل ، ممکن است به این باور دامن بزند ولی این چیزی نیست که در دنیای واقعی اتفاق می افتد .

تحقیقاتی که از سوی موسسه ” Reboot Online ” انجام شده است ، واضحترین مثال برای این مورد است . آنها ۱۰ وب سایت با کلمات کلیدی مختلف ایجاد کردند . روی ۵ عدد از این وب سایت ها ، به یک سایت خارجی معتبر ، لینک دادند و روی ۵ سایت دیگر ، هیچ لینک خروجی قرار ندادند . نتایج این تحقیقات برای آزمایشی در این ابعاد ، بسیار دقیق بود . تمامی ۵ وب سایتی که در آنها لینک خارجی وجود داشت ، در نتایج جست و جو بهتر عمل کردند .

در مطلبی که مربوط به مبحث ” تراشیده شدن پیج رنک ” بود ، رئیس سابق واحد ضد اسپم گوگل به نام Matt Cutts ، به وضوح ذکر میکند که وجود لینک های خارجی مفید به سایت های مرتبط ، میتواند بسیار مفید باشد . بنابراین عدم استفاده از لینک های خارجی ، یکی از اشتباهات رایج در سئو می باشد . اگر بخواهیم منصف باشیم باید این نکته را ذکر کنیم که ” جان مولر ” ، به وضوح اعلام کرده است که لینک های خروجی ، یکی از فاکتورهای اصلی گوگل برای رتبه بندی سایت ها نیست ولی میتواند به مقالات شما اعتبار ببخشید و باعث مرتبط بودن آن ، با بسیاری از نتایج جست و جو شود . شاید از این طریق به افزایش رتبه و بازدید منجر شود .

اگر بخواهیم ترکیبی از سخنان Matt Cutts و آزمایشات Reboot Online را ارائه دهیم ، باید بگوییم که وجود لینک های خارجی در یک مقاله ، میتواند به معنای کسب اعتبار برای آن باشد و نباید اینطور به نظر برسد که هیچ تاثیری ندارد . از همه این ها که بگذریم ، تولید محتوای با ارزش ، با استفاده از منابع معتبر ، یکی از روش های دستیابی به شهرت می باشد . اگر شما میخواهید توسط کاربران جدی گرفته شوید ، باید محتوای مفید تولید کنید و خیلی به این نکته توجه نکنید که تاثیر آن مستقیم است یا غیر مستقیم . چیزی که روشن است این است که تمامی این موارد ، اثر گذار هستند .

۵ – ساختار لینک های داخلی ضعیف ( از مهمترین اشتباهات رایج در سئو )

یکی از مباحث مربوط به اشتباهات رایج در سئو ، بحث مربوط به لینک های داخلی است . همیشه بیش از یک راه برای به دست آوردن ساختاری مناسب ، برای لینک های داخلی وجود دارد . ولی قطعا هزاران راه وجود دارد که ممکن است اشتباه باشند و بعد ها ، ما را دچار پشیمانی کنند .

ابتدا بیایید مباحث پایه ای را بررسی کنیم . سرویس راهنمای گوگل ، جمله زیر را بیان میکند :

برای ایجاد ساختارهای لینک خود ، منطقی عمل کنید ! هر صفحه باید حداقل از یک لینک با متنی ثابت ، در دسترس باشد .

احتمالا سیستم های مدیریت محتوای شما ، میتوانند این مورد را به صورت خودکار ، انجام دهند . ولی این عملکرد ممکن است گاهی با مشکل مواجه شود .  یکی از موارد خطرناک این است که شما باید نسخه های مختلف از یک محتوا را ، استفاده از تگ Canonical ، به یک مطلب معیار تبدیل کنید . در واقعیت شاید شما دو صفحه داشته باشید که بسیار شبیه هم باشند و هر دو نیز دارای رتبه باشند . ولی استفاده از ساختار معیار باعث حذف یکی از آنها ، از نتایج جست و جو شود ( برای مثال صفحات مربوط به آرشیو ها ) . معیار کردن این لینک ها ممکن است باعث شود تا لینک های داخلی آنها نیز توسط موتورهای جست و جو ، نادیده گرفته شوند .

داشتن یک ساختار لینکی یکنواخت نیز ، میتواند مشکل دیگری باشد . برخی ها عقیده دارند که هر صفحه از وب سایت ، باید توسط لینکهای دور و نزدیک ، قابل دسترس باشند . حتی لینک هایی که در ناحیه ناوبری حضور دارند . ولی این سردرگمی ممکن است به موتورهای جست و جو سرایت کند و روی نحوه بررسی سایت شما ، اثر گذار باشد . یکی از اشتباهات رایج در سئو ، نداشتن یک ساختار لینکی با سلسله مراتب قابل فهم است . بدون ساختار لینکی منظم ، موتورهای جست و جو ، کار سختی در تشخیص مطالب مهم شما خواهند داشت و شاید نتوانند به درستی ، ارتباط میان مطالب مختلف را ، متوجه شوند .

به یاد داشته باشید که گوگل علاوه بر الگوریتم های PageRank ، الگوریتم های دیگری را نیز ، دارا می باشد . مجموع بررسی های مربوط به رفتار گوگل نشان میدهد که داشتن یک ساختار لینکی با سلسله مراتب منظم ، یکی از عوامل مهم برای کسب رتبه در گوگل است .

لطفا حواستان به بخش ابر برچسب ها و آرشیوهای زمانی باشد ! جدیدا این بخش ها کمتر در پوسته های مربوط به سیستم های مدیریت محتوا ، ظاهر میشوند . ولی هر از چند گاهی دیده میشوند و لازم بود که آنها را ذکر کنیم . وجود لینک های زیاد و بی هدف ، میتواند باعث کاهش انتقال رتبه سایت به لینک های مهمتر شود . لینک های مربوط به آرشیو های زمانی ، هیچ اطلاعات بیشتری را به سایت شما اضافه نخواهند کرد و انبوهی از لینک های به درد نخور هستند . همچنین استفاده از دسته بندی ها ، خیلی بهتر از ابر برچسب های خیلی شلوغ است .

در آخر باید این نکته را ذکر کنیم که لینک کردن سایر مطالب خود در متن یک مقاله ، بسیار مفید است . اکثریت متخصصان سئو بر این باور هستند که ارزش آنها ، بیشتر از لینک های موجود در ناحیه ناوبری است . البته باید بدانید که استفاده نکردن از لینک های درون متنی ، یکی از اشتباهات رایج در سئو نیست ولی بهتر است از آنها استفاده کنید .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سئو

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آیا وجود محتوای تکراری روی سایت شما ، جریمه گوگل را به همراه دارد ؟

سردرگمی بسیاری در مورد نحوه مدیریت مطالب تکراری توسط گوگل ، وجود دارد . من در این مقاله قص…