خانه سیستم عامل شش دلیل بهتر بودن لینوکس از ویندوز برای استفاده در سرور ها ( بخش دوم )

شش دلیل بهتر بودن لینوکس از ویندوز برای استفاده در سرور ها ( بخش دوم )

20 ثانیه خوانده شده
۰
0
114
دلایل بهتر بودن لینوکس از ویندوز در ابعاد سرور

در بخش اول این مقاله ، به بررسی دلایل بهتر بودن لینوکس از ویندوز پرداختیم و دانستیم که این سیستم عامل به دلیل رایگان بودن و سورس باز بودن ، دارای انعطاف پذیری زیادی می باشد و از طرفی پایدار ترین سیستم عامل موجود در وب نیز لقب گرفته است . در ادامه این مقاله ، ما به بررسی سایر عواملی میپردازیم که باعث بهتر بودن لینوکس از ویندوز برای استفاده در سرور ها ، شده اند .

دلایل بهتر بودن لینوکس از ویندوز در ابعاد سرور

۳ – امنیت یکی از دلایل بهتر بودن لینوکس از ویندوز می باشد .

بدون شک لینوکس یکی از ایمن ترین کرنل ها را در میان تمام سیستم عامل ها دارد که این امر باعث شده است که لینوکس و به طور کلی سیستم عامل هایی که بر پایه لینوکس نوشته شده اند ، بسیار ایمن باشند و کاملا مناسب برای استفاده روی سرورهای مختلف باشند . برای اینکه یک سرور به معنای واقعی قابل استفاده باشد ، آن سرور باید قادر باشند که درخواست هایی را از سرویس های خارجی و کاربران خارج از سرور دریافت کند .

زمانی که شما درخواست هایی را از خارج از سرور دریافت میکنید ، همیشه این احتمال وجود دارد که یکی از این درخواست ها سیستم شما را هدف قرار دهد و به سرور شما نفوذ کند . زمانی که در سیستم عامل یک پورت باز باشد و بتوانیم از خارج به آن وصل شویم ، این احتمال وجود خواهد داشت که شخصی با هدف نفوذ به سرور ، از این پورت ها استفاده کند . برای همین این نکته همیشه بیان میشود که پورت های غیر ضروری در هر سیستمی باید بسته باشد تا سطوح مورد هدف هکرها کاهش یابد .

سیستم عامل لینوکس تمهیداتی را اندیشیده است که باعث ایجاد های مکانیسم های پیشرفته در مورد حمله ها و سو استفاده از سرویس های سرور میشود . با استفاده از این مکانیسم ها ، لینوکس قادر است تا امنیت سرور و فایل های شما را در مقایسه با سیستم عامل های دیگر بسیار بالاتر ببرد . شما در سیستم عامل لینوکس قادر خواهید بود تا سرویس ها را با استفاده از برنامه های فایروال مانند iptables یا csf و کنترل کننده های TCP ( از این کنترل کننده ها برای صادر کردن اجازه دسترسی و یا مسدود سازی دسترسی به سرویس ها استفاده میشود ) ، ایمن کنید . همچنین سرویس Security Enhanced Linux ( یا SELinux ) با استفاده از محدود کردن منابع قابل دسترسی در سرور ، از سرور شما محافظت خواهد کرد .

برای مثال سرویس SELinux حالتی را در سرور ایجاد میکند که سرور HTTP ، سرور FTP یا سرور DNS تنها قادر به دسترسی به سطح اندکی از فایل های روی سیستم باشند . این فایل ها معمولا آن دسته از فایل هایی هستند که دسترسی به آنها باعث ایجاد مشکلات امنیتی روی سرور نمیشود .

برخی از توزیع های لینوکس مانند فدورا ( Fedora ) ، سنت او اس ( CentOS ) و برخی دیگر از توزیع ها به صورت پیشفرض از قابلیت SELinux استفاده میکنند . اگر شما در شرایطی نیاز به غیر فعال کردن موقت یا دائمی SELinux باشید ، میتوانید این کار را انجام دهید .

اگر بخواهم به صورت خلاصه در مورد امنیت لینوکس جمله ای را بیان کنم ، میتوانم بگویم که در لینوکس ، قبل از اینکه هر کاربر را گروهی بتواند به یک برنامه دسترسی داشته باشد یا کاری را اجرا کند ، باید دارای دسترسی های مورد نیاز باشد . در غیر اینصورت همیشه عملی که بدون سطح دسترسی لازم انجام میشود ، توسط سیستم مسدود خواهد شد و جلوی آن گرفته میشود .

اگر شما نیاز به سرور میزبانی وب بر پایه لینوکس دارید ، میتوانید از سرویس هاست لینوکس چیتاهاست استفاده کنید . برای سفارش هم اکنون با بخش فروش ما تماس بگیرید .

۴ – انعطاف بی نظیر سیستم عامل لینوکس

یکی دیگر از دلایل بهتر بودن لینوکس از ویندوز این است که سیستم عامل لینوکس بسیار انعطاف پذیر می باشد . سیستم عامل لینوکس بسیار قدرتمند می باشد و شما به راحتی میتوانید آن را به صورتی تنظیم کنید که نیاز های سروری شما را برآورده کند . این سیستم عامل به شما اجازه خواهد داد که هر کاری را بدون محدودیت انجام دهید . شما میتوانید یک رابط کاربری گرافیکی ( GUI ) را نصب کنید یا سرور خود را فقط از طریق سرویس SSH و ترمینال مدیریت کنید .

این سیستم عامل به شما هزاران ابزار و برنامه کاربردی را معرفی میکند که شما با استفاده از آنها قادر خواهید بود تا کارهای مختلفی از جمله اضافه کردن کاربران ، مدیریت دیسک ها و شبکه ، نصب برنامه ، بررسی عملکرد سرور و به طور کلی ایمن کردن و مدیریت کامل سرور ، را به خوبی انجام دهید . همچنین شما این قابلیت را خواهید داشت که انتخاب کنید نحوه نصب برنامه ها به صورت Binary باشد یا کدها را از سورس بسازید .

یکی از قدرتمند ترین و استاندارد ترین برنامه هایی که روی لینوکس قرار دارد ، برنامه Shell می باشد . Shell در واقع محیطی پایدار را برای شما فراهم میکند که شما میتوانید سایر برنامه های لینوکس را روی آن اجرا کنید . شل این اجازه را به شما میدهد که به صورت مستقیم با کرنل لینوکس در ارتباط باشید .

مهم تر از همه اینکه قابلیت Shell لینوکس ، ساختار های برنامه نویسی کارآمدی را فراهم میکند که به شما اجازه میدهد که دستوراتی را به صورت مداوم اجرا کنید ، عملگرها ، برنامه ها و ابزارهای جدید را بسازید و همچنین کارهای روزمره مربوط به مدیریت سرور را به صورت خودکار انجام دهید .

اگر بخواهیم ساده تر بگوییم ، لینوکس به شما کنترل کاملی روی سرور و دستگاه مورد نظر ، ارائه میدهد . این سیستم عامل به شما کمک میکند که سرور خود را آنگونه که میخواهید تنظیم کنید تا برآورده کننده نیاز های شما باشد .

۵ – پشتیبانی مناسب از سخت افزارهای مختلف

یکی از دلایل دیگری که باعث بهتر بودن لینوکس از ویندوز میشود ، این است که سیستم عامل لینوکس میتواند از ساختارهای مختلف کامپیوترها پشتیبانی کند . برای لینوکس فرقی نخواهد داشت که شما از سخت افزارهای قدیمی استفاده میکنید یا از سخت های روز دنیا بهره میبرید . این یکی از مهمترین دلایلی است که شما باید از لینوکس روی سرور خودتان استفاده کنید زیرا اگر بودجه کمی برای خرید سخت افزار دارید ، لینوکس میتواند بهترین گزینه برای سخت افزارهای ضعیف تر باشد .

لینوکس به صورت فوق العاده ای از سخت افزارهای قدیمی پشتیبانی میکند . شاید باورتان نشود ولی یکی از سایت های توزیع های لینوکس به نام Slackware Linux ، روی سیستمی با سی پی یو Pentium III ، با قدرت ۶۰۰MHz و یک رم ۵۱۲ مگابایت میزبانی می شود . شما میتوانید روی سایت آنها این صحت این موضوع را بررسی کنید . این فوق العاده است که شما بتوانید با چنین سخت افزار قدیمی ، یک سایت روی اینترنت داشته باشید .

۶ – هزینه کلی مالکیت و نگه داری

از نظر اقتصادی ، یکی از دلایلی که باعث بهتر بودن لینوکس از ویندوز شده است ، هزینه های به مراتب کمتر آن می باشد . هزینه مالکیت و نگه داری یک سرور لینوکس بسیار پایین تر از یک سرور ویندوز می باشد . وقتی شما هزینه های مربوط به لایسنس ویندوز ، برنامه های ویندوز و سخت افزار مورد نیاز برای یک ویندوز سرور نگاه میکنید ، به راحتی متوجه میشوید که هزینه های داشتن چنین سروری بسیار بیشتر از یک سرور لینوکس می باشد . معمولا مدیران سروری که در زمینه ویندوز فعالیت میکنند این نکته را میدانند که هزینه های مدیریت مربوط به این سرورها معمولا بسیار بالا است .

شما با انتخاب سیستم عامل لینوکس میتوانید هزینه های خود را برای داشتن یک سرور مناسب کاهش دهید . البته لینوکس نیز دارای توزیع هایی می باشد که هزینه های بیشتری داشته باشند ولی اگر نسخه های آن رایگان و بدون هزینه هستند . نسخه هایی مانند RHEL یا SUSE برای سرورها نیاز به اشتراک دارند که باز هم هزینه های مرتبط با آنها ، از هزینه های سرورهای ویندوزی کمتر خواهد بود . البته این اشتراک برای مواقعی میباشد که شما نیاز به دریافت سرویس های پیشرفته و پشتیبانی حرفه ای داشته باشید .

تحقیقاتی که توسط شرکت RFG و سایر شرکت های مشابه انجام شده است ، نشان میدهد که برای یک سرور با محیطی معمولی ، هزینه های سیستم عامل لینوکس بسیار پایین تر از ویندوز یا سولاریس ( Solaris ) می باشد . خصوصا اگر از این سرورها برای مباحث توسعه وب ( برنامه نویسی یا میزبانی وب ) استفاده شود .

نتیجه گیری :

با توجه به بهتر بودن لینوکس از ویندوز در زمینه های ذکر شده در بالا ، امروزه لینوکس تبدیل به پلتفرمی قابل اطمینان برای شرکت های کوچک ، متوسط و بزرگ شده است . درصد زیادی از سرورهایی که روی اینترنت حضور دارند ، از سیستم عامل هایی استفاده میکنند که بر پایه لینوکس نگارش شده اند .

شما هم از سرورهای لینوکسی استفاده میکنید ؟ اگر اینطور است میتوانید در بخش نظرات برای ما بنویسید که چه مزیت هایی باعث شده تا لینوکس را به ویندوز ترجیح دهید و از آن روی سرور خود استفاده کنید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سیستم عامل

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …