خانه سرور آموزش نصب PostgreSQL نسخه ۱۰ با استفاده از کدهای سورس در لینوکس ( بخش اول )

آموزش نصب PostgreSQL نسخه ۱۰ با استفاده از کدهای سورس در لینوکس ( بخش اول )

2 دقیقه خوانده شده
۰
0
404
نصب PostgreSQL با استفاده از کدهای سورس

در این مقاله ، ما به معرفی پایگاه داده PostgreSQL می پردازیم و به شما آموزش میدهیم که چگونه این پایگاه داده را از کدهای سورس روی لینوکس نصب کنید . نصب PostgreSQL با استفاده از پکیج های مدیریتی لینوکس راحت تر می باشد اما اگر شما این سرویس را با استفاده از کدهای سورس نصب کنید ، میتوانید آن را مطابق با نیازهای خودتان پیکربندی کنید .

نصب PostgreSQL با استفاده از کدهای سورس

PostgreSQL یا Postgres یک سیستم پایگاه داده سورس باز می باشد که فعالیت آن به صورت شیء محور است . این پایگاه داده دارای سطح پیشرفته ای می باشد که آن را هم تراز دیتابیس های پولی و قدرتمند قرار داده است . برخی از قابلیت های مهم این پایگاه داده عبارتند از : قابلیت لاگ نویسی پیش از موعد برای بررسی ظرفیت تحمل خطاها ، پاسخ به درخواست های ناهمزمان ، کنترل همزمان چند نسخه ، بکاپ گیری آنلاین و لحظه ای ، برگرداندن دیتابیس به مقطع خاصی از زمان ، بهینه سازی Query ها و رشته های متنی ، فضاهای جداول ، تراکنش های تو در تو و سایر موارد دیگر .

آخرین نسخه پایگاه داده PostgreSQL در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۷ توسط گروه توسعه جهانی postgres منتشر شده است که نسخه ۱۰ نام دارد .

ویژگی های پایگاه داده PostgreSQL :

برخی از قابلیت های نسخه جدید Postgres عبارتند از :

  • قابلیت Logical Replication : قابلیت تکرار منطقی باعث میشود تا شیء های درون دیتابیس ( مانند سطرها ، جداول یا پایگاه های داده منتخب ) ، روی سرورهای آماده به ارائه خدمات پخش شوند . در واقع این قابلیت به شما کنترل بیشتری روی سیستم توزیع اطلاعات می دهد . این تغییرات با استفاده از مدل منتشرکننده-مخاطب اعمال شده است .
  • قابلیت Quorum Commit for Synchronous Replication : این قابلیت به dba اجازه میدهد تا تعداد اجزایی که توانایی ارائه سرویس را دارند در هر لحظه مشخص کند . به این صورت ما میتوانیم مطمئن شویم که تغییرات انجام شده روی دیتابیس ، با خطای کمتری انجام خواهند شد و احتمال انجام شدن کامل write دیتا ، بیشتر خواهد شد .
  • قابلیت SCRAM-SHA-256 authentication : پایگاه داده Postgres در نسخه آخر خودش برای اطلاعات ذخیره شده و سیستم های اعتبارسنجی مانند یوزرنیم و پسورد ها از سیستم کد گذاری SHA به صورت ۲۵۶ بیتی استفاده خواهد کرد که میتواند امنیت اطلاعات را تا حد زیادی بالا ببرد .
  • قابلیت اجرای همزمان چند Query به صورت همزمان
  • قابلیت پارتیشن بندی جداول به صورت واضح و قابل فهم
  • قابلیت جست و جوی متنی کامل برای فایل های JSON و JSONB

در این مقاله ما برای شما توضیح خواهیم داد که چگونه نصب PostgreSQL را با استفاده از کدهای سورس در سیستم عامل های لینوکسی انجام دهید . آن دسته از افرادی که میخواهند مراحل نصب را راحت تر انجام دهند ، میتوانند از بسته های مدیریتی Yum و Apt و … استفاده کنند .

اگر شما به دنبال یک سرویس میزبانی با امنیت کامل و پایداری بالای پایگاه داده هستید ، میتوانید برای خرید هاست از مجموعه چیتاهاست اقدام کنید .

نصب PostgreSQL با استفاده از کدهای سورس :

همانطور که در بالا اشاره کردیم ، پایگاه داده PostgreSQL یک دیتابیس سورس باز می باشد . به دلیل سورس باز بودن این دیتابیس ، این امکان وجود دارد تا آن را با توجه به نیازهای خودمان ، از طریق کدهای سورس نصب کنیم . ما میتوانیم Build مورد نظرمان را ویرایش کنیم و مراحل نصب را با استفاده از یک option یا چند option ، از طریق دستورات SSH انجام دهیم . با استفاده از آپشن های بیشتر شما قادر خواهید بود تا قابلیت های اضافه را به هنگام نصب PostgreSQL به آن اضافه کنید .

دقیقا به همین علت بیان میکنیم که یکی از مزایای کلیدی نصب پایگاه داده با استفاده از کد سورس ، قابل ویرایش بودن این سرویس به هنگام نصب می باشد .

۱ – پایگاه داده Postgres برای آنکه به درستی فعالیت کند نیاز به برخی از پیش نیاز ها دارد . شما با استفاده از مدیریت پکیج ها به وسیله Yum و Apt میتوانید این پیش نیازها را به راحتی نصب کنید . این پیش نیاز ها در واقع سرویس های gcc و readline-devel و zlib-devel می باشند .

برای نصب سرویس های فوق در سیستم عامل CentOS یا RHEL از دستور زیر استفاده کنید :

yum install gcc zlib-devel readline-devel

برای نصب سرویس های فوق در سیستم عامل Debian یا Ubuntu از دستور زیر استفاده کنید :

apt install gcc zlib1g-dev libreadline6-dev

۲ – در این مرحله شما باید فایل tar کدهای سورس را از سایت رسمی پایگاه داده Postgres دانلود کنید . برای ورود به سایت Postgres اینجا را کلیک کنید . شما میتوانید با استفاده از دستور زیر و قابلیت wget ، بسته مورد نظرتان را دانلود کنید :

wget https://ftp.postgresql.org/pub/source/v10.0/postgresql-10.0.tar.bz2

۳ – در این مرحله نیاز دارید که فایل دانلود شده در مرحله قبلی را از آرشیو tar خارج کنید . در این مرحله مسیر جدیدی با نام postgresql-10.0 ساخته خواهد شد . برای خارج کردن فایل دانلود شده از آرشیو tar از دستور زیر بهره ببرید :

tar -xvf postgresql-10.0.tar.bz2
ll

هنگامی که دستور ll را در بالا اجرا میکنید ، یک خروجی مانند متن زیر دریافت خواهید کرد که نشان خواهد داد فایل های مورد نیاز برای آغاز مراحل نصب ، در مسیر مورد نظر وجود دارد :

total 19236
-rw-------. 1 root root      933 Mar 18  2015 anaconda-ks.cfg
-rw-r--r--. 1 root root     8823 Mar 18  2015 install.log
-rw-r--r--. 1 root root     3384 Mar 18  2015 install.log.syslog
drwxrwxrwx  6 1107 1107     4096 Oct  3  2017 postgresql-10.0
-rw-r--r--  1 root root 19639147 Oct  3  2017 postgresql-10.0.tar.bz2

۴ – قدم بعدی در مراحل نصب PostgreSQL این خواهد بود که آپشن های مورد نیاز خود را شناسایی کنید و کدهای سورس را با استفاده از آن آپشن ها ، پیکربندی کنیم .

برای این کار ابتدا به مسیر فایل های دانلود شده در سیستم عامل میرویم . برای اینکار از دستور زیر استفاده میکنیم :

cd postgresql-10.0

شما میتوانید با استفاده از دستور زیر ، صفحه Help را مشاهده کنید و اطلاعات زیادی را در مورد آپشن های موجود به دست آورید :

./configure --help

زمانی که از دستور فوق استفاده میکنید ، با خروجی مانند زیر مواجه میشوید که آپشن های موجود برای پایگاه داده PostgreSQL را به شما نشان خواهد داد :

# ./configure --help
Defaults for the options are specified in brackets.
Configuration:
-h, --help              display this help and exit
--help=short        display options specific to this package
--help=recursive    display the short help of all the included packages
-V, --version           display version information and exit
-q, --quiet, --silent   do not print `checking ...' messages
--cache-file=FILE   cache test results in FILE [disabled]
-C, --config-cache      alias for `--cache-file=config.cache'
-n, --no-create         do not create output files
--srcdir=DIR        find the sources in DIR [configure dir or `..']
Installation directories:
--prefix=PREFIX         install architecture-independent files in PREFIX
[/usr/local/pgsql]
--exec-prefix=EPREFIX   install architecture-dependent files in EPREFIX
[PREFIX]

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سرور

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …