خانه سیستم عامل چگونه از سرویس Git به موثرترین شکل ممکن استفاده کنیم ؟ ( بخش اول )

چگونه از سرویس Git به موثرترین شکل ممکن استفاده کنیم ؟ ( بخش اول )

26 ثانیه خوانده شده
۰
0
85
استفاده از سرویس Git به صورت موثر

در مقاله های قبلی ما به معرفی سرویس Git پرداختیم و همچنین به شما آموزش دادیم که چگونه میتوانید این سرویس را با استفاده از Yum و یا از سورس نصب کنید . در این مقاله ما قصد داریم تا به شما نحوه کار با سرویس Git را به موثرترین شکل ممکن ، آموزش دهیم .

استفاده از سرویس Git به صورت موثر

ما آموزش های این مقاله را با فرض این منتشر میکنیم که شما هم اکنون یک سرور لینوکس را در اختیار دارید و روی آن سرویس Git را نصب کرده اید و تنظیمات عمومی آن ، از جمله تعیین نام کاربری و ایمیل را ، به درستی انجام داده اید . اگر هنوز روی سرور خود Git را نصب نکرده اید ، میتوانید به مقاله نصب Git روی سرور CentOS 7 مراجعه کنید و طبق آموزش های موجود در این مقاله ، به کانفیگ Git روی سرور خود بپردازید .

گیت یک نرم افزار بسیار مفید می باشد که کارهای مرتبط با برنامه نویسی و پروژه های توسعه وب را بسیار راحت تر از گذشته کرده است . برای Git اهمیت ندارد که شما از چه زبان برنامه نویسی استفاده میکنید یا چه ساختار فایلی را دنبال میکنید . همین امر باعث شده است که توسعه دهندگان وب تصمیم بگیرند تا از این سرویس برای سازماندهی پروژه های خود استفاده کنند .

قبل از آنکه شما برای توسعه برنامه های خود از Git استفاده کنید ، بهتر است تا روی میزان گستردگی پروژه خود ، تحقیقات لازم را انجام دهید . این تحقیقات معمولا بر پایه حجم و ابعاد پروژه برنامه نویسی انجام میشود . فعلا و برای آنکه ما درک بهتری از سرویس گیت داشته باشیم ، روی یک پروژه ساده و تک شاخه ، توضیحات این مقاله را ارائه میدهیم . به صورت پیشفرض ، اولین شاخه از هر پروژه ای که با استفاده از گیت مدیریت میشود ، master یا ارباب گفته میشود .

در بخش های بعدی مقالات مرتبط با سرویس Git ، ما به شما آموزش های مورد نیاز برای ساختن تعداد بیشتر شاخه ها ( Branches ) را نیز ، ارائه خواهیم داد .

حالا اجازه دهید که اولین پروژه خودمان را ایجاد کنید و نام آن را ” testing ” در نظر بگیریم . اگر شما هم اکنون دارای یک پروژه می باشید و میخواهید آن را به سرویس Git منتقل کنید ، میتوانید این مطلب را نادیده بگیرید و مستقیما به بخش دوم این مقاله که به زودی منتشر میشود ، مراجعه کنید .

آموزش ساختن فضای کار در سرویس Git :

در ذات و طبیعت انسان این مورد نهادینه شده است که نظم و ترتیب در هر کاری ، ارزشی پسندیده می باشد . همانطور که شما دوست دارید یک محیط کاری خوب و تمیز داشته باشید ، همین موضوع در زمینه کدنویسی نیز صادق می باشد . این مباحث مرتبط با نظم و سامان دهی زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار میشود که شما مجبور به بررسی چندین پروژه ، به صورت همزمان باشید . بهترین و منطقی ترین نوع سامان دهی این پروژه ها ، این خواهد بود که شما درون مسیر home سیستم خود ، یک پوشه به نام git داشته باشید و درون این پوشه git ، فولدرهای مختلفی وجود داشته باشید که هر یک از آنها ، مربوط به یکی از پروژه های شما باشد .

اولین کاری که ما برای این منظور باید انجام دهیم ، ساختن فضای کار در سرویس Git می باشد . برای اینکار میتوانید با یوزر خود به پروتکل SSH وصل شوید و از دستور زیر استفاده کنید :

mkdir -p ~/git/testing ; cd ~/git/testing

دستورهای بالا دو کار را انجام خواهند داد . اول اینکه یک مسیر را با نام git در پوشه home سرور شما خواهند ساخت و بعد از آن ، یک زیر پوشه به نام testing را درون پوشه git ایجاد خواهند کرد . این پوشه testing در واقع جایی خواهد بود که پروژه ما داخل آن ذخیره خواهد شد . دوم اینکه ما را به مسیر اصلی پروژه ، منتقل میکند .

وقتی که دستورهای بالا را اجرا کردید و وارد مسیر پروژه شدید ، نیاز خواهید داشت تعدادی فایل را ایجاد کنید که درون پروژه شما خواهند بود . در این مرحله شما میتوانید یا برخی فایل ها را به صورت الکی ایجاد کنید تا بتوانیم تست را با استفاده از آنها انجام دهیم ، یا اینکه فایل ها و مسیرهایی را ایجاد کنید که واقعا قصد دارید درون برنامه خودتان از آنها استفاده کنید .

ما در این مرحله میخواهیم یک فایل تست را ایجاد کنیم که بتوانیم از آن درون مخزن برنامه های خود ، استفاده کنیم . برای این منظور میتوانید از دستور SSH زیر استفاده کنید :

touch file

زمانی که تمامی فایل های شما در فضای کار Git قرار گرفت ، میتوانید فایل های خود را با استفاده از سرویس Git ، ردیابی کنید . در بخش بعدی مقاله ما آموزش مرتبط با این کار را به شما آموزش خواهیم داد .

Git یکی از ابزارهای مفید برای توسعه دهندگان وب می باشد . با خرید سرور مجازی از چیتاهاست ، به صورت رایگان از خدمات کانفیگ این سرویس بهره مند شوید .

این مقاله ادامه خواهد داشت . منتظر ادامه این مقاله باشید …

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در سیستم عامل

پاسخ دهید

بررسی کنید

اسکریپت ارسال ایمیل به مدیر سرور در زمان افزایش مصرف RAM در لینوکس

اگر شما هم مدیریت یک سرور لینوکسی را بر عهده دارید ، حتما با شرایطی مواجه شده اید که مصرف …