خانه عمومی دنیای وب مستری و فیلترینگ و اقدامات لازم که باید انجام داد

دنیای وب مستری و فیلترینگ و اقدامات لازم که باید انجام داد

0 ثانیه خوانده شده
۰
0
253
دنیای وب مستری

دنیای وب مستری دنیایی است که دارای اتفاقات مختلف می باشد شاید خیلی ها صرفا وقتی وارد سایتی می شوند به این فکر می کنند که مثلا ۱۰ بنر موجود در سایت چقدر درآمد برای صاحب سایت دارد و ماهیانه مثلا ۱۰ میلیون تومان برای مدیر سایت درآمد دارد ولی دنیای وب مستری یکی از پر استرس ترین شغل هایی است که نه تنها حتی در ایران رسمی نیست بلکه دارای سختی های زیادی است.

وب مستر باید ابتدا زمان و سرمایه ی زیادی برای پا گرفتن سایتش بکند و وقتی سایتش به اوج رسید باید به فکر نگهداری سایتش در اوج باشد و همه اینها میسر نمی شود مگر با کار شبانه روزی و استرس هایی که ناخودآگاه به وب مستر وارد می شود. حالا شما فکر کنید که سایتی را طی یکسال به اوج رسانده اید و دارای درآمد شده است و یک روز صبح از خواب بیدار می شوید و وقتی آدرس سایتتان را وارد می کنید با صفحه فیلترینگ مواجه می شوید که شاید بدترین اتفاق ممکن برای یک سایت و وب مستر باشد و بعضا فشار این اتفاق برای بعضی از وب مسترها به قدری است که کارشان به بیمارستان نیز کشیده می شود. چرا که درسترنج ماهها به صورت شبانه روزیشان به راحتی از بین رفته است  اما در این نوشته قصد دارید مطالبی را مطرح کنیم که اگر سایتتان فیلتر شده است به آن عمل کنید تا در اسرع وقت بتوانید سایتتان را از فیلتر در آورده و بتوانید سریعتر به حالت عادی برگردید و اگر نمی دانید که باید چه کار کنید یا سردرگم شده اید به راحتی بتوانید به این دوران فائق شوید.

آیا منتظر فیلتر شدن سایتتان بودید یا کاملا غیرمترقبه این اتفاق افتاده است؟

یکی از سوالهایی که حتما باید از خودتان بپرسید که آیا سایتتان اصولا فیلترپذیر بوده یا نه؟ مثلا مدیران سایتهای فیلم یا مدیران سایت های موزیک و …. خب طبیعتا باید می دانستند که سایتشان غیرقانونی بوده و در صورت قرار دادن فیلم های غیررسمی سایتشان فیلتر خواهد شد. این گروه از سایتها دیگر استرسی بابت فیلترینگ نباید داشته باشد و به قول معروف آش کشک خاله است که باید پایش بنشینند !

اما گروه دیگری از سایتها هستند که به هیچ وجه تصور فیلترینگ را نیز نداشتند و این اتفاق یک اتفاق غیر قابل تصور برای مدیر سایت و وب مستر بوده است که در این حالت این اتفاق قطعا باعث استرس و ناراحتی بسیار برای وی خواهد بود.

ما با گروه اول کاری نداریم که چرا اولا رسیدگی به سایتهای غیرقانونی خودش جرم بوده و دوما اینکه قطعا مدیران این سایتها خودشان می دانند چه کنند و اگر هم نداستند که خب تعطیلی سایت و کسب و کارشان سرانجامی غیر قابل برگشت خواهد بود.

اما در مورد گروه دوم باید عرض کنیم که نکته ای در ابتدا باید رعایت شود این است که آرامش خود را حفظ کنید و به هیچ وجه از روی استرس و عجله کاری انجام ندهید و تصمیمی نگیرید !

سایتم فیلتر شده ، یعنی بدبخت شدم و هیچ راهی برای برگشت نیست؟!

این سوال خیلی از کاربران می باشد که وقتی به پشتیبانی هاست مراجعه می کنند میپرسند و طوری وانمود می کنند که انگار دنیا به پایان رسیده است و راه حلی نیست. این سوال از آنجایی نشات می گیرد که وب مسترها به سرنوشت بسیاری از سایتهای فیلتر شده غیرقانونی نگاه می کنند و وقتی می بینند که سایتهای بزرگ غیر قانونی وقتی فیلتر شدند دیگر برگشتی نداشتند ، فکر می کنند آنها نیز به این همین سرنوشت دچار می شوند و برگشتی در کار نخواهد بود. این فکر اشتباه است و باید امیدوارانه به مراحل مختلف کار بپردازید.

مراحلی که باید برای رفع فیلترینگ انجام دهیم چیست؟

به صورت کلی در ادامه به مراحلی می پردازیم که باید برای رفع فیلترینگ انجام دهید و کارهایی که باید در طی این مراحل انجام دهید و یا کارهایی که باید از انجام دادن آنها بپرهیزید . قطعا یک سری کارها انجام شدنشان نه تنها کمکی به رفع مشکل نمی کند بلکه قضیه را بغرنج تر می کند و زمان رفع فیلترینگ را طولانی تر می کند. پس به دقت به مطالب بعدی توجه کنید تا در مواقع اضطراری بتوانید با تصمیمات و اقدامات درست بتوانید سایت و کسب و کار خود را در اسرع وقت نجات دهید.

ابتدا آرامش خود را حفظ کنید !

یکی از مشکلاتی که این طیف از وب مسترها دارند این است که وقتی با صفحه فیلترینک مواجه می شوند به قدری به هم می ریزند و استرس می گیرند که کارهای اشتباهی انجام میدهند و همه چیز را بیش از قبل به سمت بهم ریختگی می برند. عده ای دست به تعطیلی و حذف کلیه فایل های سایت می کنند و عده ای به طور مثال پست های مشکل دار را بیشتر می کنند و عده ای به طور کلی سایت را رها می کنند و عده ای نیز دچار مشکلات جسمی می شوند ! خیلی ساده است قرار نیست با فیلتر شدن سایتتان همه زندگیتان را به باد دهید.

سایت شما فیلتر شده است . اگر به حق بوده باشد که با رفع مشکلات سایتتان برخواهد گشت و اگر به ناحق بوده باشد که با پیگیری می توانید سایتتان را برگردانید . حتی اگر سایتتان برگشتنی نباشد هم دنیا به آخر نرسیده است ، شما لم کار را فهمیده اید و به راحتی می توانید با تجربه و دانش فنیتان یک سایتی بهتر از سایت قبلی را راه اندازی کنید و به طور مثال در ۶ ماه سایتتان را به رتبه قبلی برسانید. این ۶ ماه مثلا در مقابل ۲ سال وقتی که برای سایت قبلی گذاشته اید قطعا چیز خاصی نیست !

پس به نکته اول توجه کنید و قبل از همه چیز آرامش خود را حفظ کنید. حداقل چند ساعتی را آرام باشید و دست به هیچ کاری نزنید. نترسید یک ساعت زودتر ثبت درخواست رفع فیلترینگ تاثیری در زودتر رفع فیلترینگ ندارد چرا که تجربه نشان داده اینطور نیست. پس ابتدا سعی کنید به کاری برسید که آرامش شما را تامین کند. مثلا به پارکی بروید یا بازی کنید یا به خانه مادربزرگ و پدربزرگتان بروید و کمی آرام باشید و به هیچ چیز فکر نکنید ! به زودی مشکلات حل می شود.

مسیر راه فیلترینگ خود را مشخص کنید ، ابتدا خودتان سایتتان را پایش کنید !

بسیاری از وب مسترها وقتی پس از فیلترینگ سایتشان را بررسی می کنند متوجه این موضوع می شوند که چه مطالبی باعث فیلتر شدن سایتشان شده است. البته طبیعی است که اگر سایتتان را در سایت ساماندهی ثبت کرده باشید ، ایمیل مطالب مشکل دار را دریافت کرده اید و احتمالا با عدم توجه به این ایمیل ها ، سایتتان دچار فیلترینگ شده است. پس اولا ایمیلتان را چک کنید ببینید چه مطالبی را باید حذف کنید و مطالب مشابه آن را نیز حذف کنید. چرا که وقتی سایتی فیلتر می شود به صراحت مطالب اعلام نمی شود و یک نمونه مطلب ارائه می شو و گفته می شود که سایر مطالب مشابه نیز حذف شود.

یعنی باید بدانید که سعی کنید قبل از فیلترینگ دستورات کمیته فیلترینگ را انجام دهید چرا که اگر فیلتر شوید سخت گیریشان بیشتر می شود و مجبور می شوید مطالب بیشتری را حذف کنید. خودتان در سایت بگردید و مطالب مشکل دار را ویرایش کنید و وقتی این کار را انجام دهید سپس باید فکر کنید که برای روند رفع فیلترینگ چه کارهایی باید انجام دهید. یعنی بدانید که اول باید درخواست رفع فیلتر بزنید سپس سایت را بروز کنید و سعی کنید فعالیتتان متوقف نشود و بعد از کارهای مربوط به رفع فیلترینگ چه کارهایی باید برای برگشت به حالت سابق بکنید.

سایتتان را رها نکنید ، سایت شما برای گوگل فیلتر نشده است !

یک نکته بسیار بسیار مهم وجود دارد این است که بسیاری از وب مسترها فکر می کنند وقتی سایتشان فیلتر می شود دیگر نیاز نیست سایتشان بروز شود و منتظر می مانند تا سایتشان از فیلتر در بیاید و سپس به بروزرسانی سایت می پردازند ولی سوال اینجاست که مگر سایت شما برای گوگل فیلتر شده است؟ گوگل کما فی السابق به سایت شما دسترسی دارد و سایت شما را بررسی و ایندکس می کند و اگر سایت شما غیرفعال شود و بروز نشود امتیازات منفی گوگل روانه سایت شما خواهد شد که حتی اگر سایتتان رفع فیلتر شود شما با یک مشکل بزرگتر از فیلترینگ روبرو می شوید که همان کم شدن شدید ورودی گوگل می باشد.

پس باید توجه کنید که حتی بیشتر از زمان باز بودن سایت باید در زمان فیلتر بودن سایتتان ، آن را بروز کنید و تغییر منفی در عملکرد سایتتان ایجاد نکنید. گوگل به دلیل اینکه کاربرانش بعد از سرچ یک کلمه و ورود به سایت شما با صفحه غیر از صفحه مورد نظرشان مواجه می شوند امتیاز منفی به سایت شما میدهد پس شما نیز بهانه دست او ندهید و با بروز کردن سایتتان حداقل فاکتورهای مربوط به داخل سایت را برای گوگل مثبت نشان دهید.

باید توجه کنید که بسیاری از مخاطبان شما در ایران نیستند و یا با ابزارهای رفع مسدودیت وارد سایت شما می شوند و شما باید برای آن عده از مخاطبان محتوا ارائه دهید و سایتتان را بروز کنید. پس با اشتباه بزرگ عدم بروزرسانی منظم سایتتان ، سایت خود را به ورطه نابودی نکشانید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید !

سایت شما وقتی در دسترس کاربرانتان نیست ، آنها که در شبکه های اجتماعی به شما دسترسی دارند باید شما ارتباطتان را در این فضا بیشتر کنید و آنها را با برند و سایتتان همراه کنید. شما باید نگذارید که مخاطبانتان شما را فراموش کنند و باید بتوانید از طریق فیس بوک ، توییتر ، تلگرام ، اینستاگرام و … آنها را در فضای سایت خود نگه دارید تا بعد از اینکه سایتتان رفع فیلتر شد بتوانید آنها را به سایتتان بکشانید و سایتتان را به حالت قبل از فیلترینگ برگردانید.

همچنین یکی دیگر از مزیت های شبکه های اجتماعی این است که شما می توانید به صورت غیر مستقیم بک لینک های خوبی از آنها بگیرید. وقتی اکانت های فیس بوک و توییترتان و گوگل پلاستان فعال باشد و پر از لینک سایتتان باشد و طرفداران زیادی داشته باشد می توانید قدرت سایتتان را حفظ کنید . شما با فعالیت در شبکه های اجتماعی می توانید ابزارهای لازم برای عادی کردن اوضاع در سایتتان را در اختیار بگیرید و به راحتی وضعیت سایتتان را حتی بهتر از قبل کنید.

با مسئول فیلترینگ که به سایت شما رسیدگی می کند لج نکنید !

بسیاری از وب مسترها وقتی سایتشان فیلتر می شود و درخواست رفع فیلتر می کنند و مسئول فیلترینگ به آنها پاسخ میدهد و لیست مطالب را ارائه می کند با او بحث می کنند و به دنبال قانع کردن او برای این هستند که این مطالب مشکلی ندارد و نباید حذف شوند یا جواب میدهند که اگر این مطالب حذف شود سایتشان دچار می شود یا ورودیشان بابت این مطالباست و حذف آنها مساوی با حذف بازدید سایتشان می باشد .

این جواب ها شاید برای شما قانع کننده باشد ولی مطمئن باشید ذره ای برای مسئول پاسخ دهنده اهمیت ندارد. چرا که باید بدانید او طبق قوانین کمیته فیلترینگ عمل می کند و می توان گفت که شما طبق قانون جرمی را مرتکب شده اید که حتی مسئول کمیته می توانست درخواست دستگیری شما را بدهد . البته قصد ترساندن شما را نداریم بلکه می خواهیم بدانید که قوانین چگونه است و قوانین هر چقدر هم بد باشد ولی لازم الاجرا است و شما نمی توانید قانون را تغییر بدهید و باید طبق قانون عمل کنید. البته بماند که در اکثر مواقع وب مستر صرفا بر اساس نظر شخصی اش صحبت می کند و قطعا خلاف قانون را مرتکب شده است. ( دنیای وب مستری )

پس در صورتی که دچار این اتفاق شدید صرفا در اسرع وقت دستورات مسئول کمیته را عملی کنید تا هر چه سریعتر به کار شما رسیدگی شود چرا که وقتی مسئول کمیته لینکها را برای شما ارسال می کند و شما آنها را حذف نکنید ، دوباره برای شما لینک ارسال می کند و همه اینها چند روز وقت می برد و کار رفع فیلترینگ شما طول خواهد کشید.

نگران ۴۰۴ های ایجاد شده نباشید به مرور زمان حل می شود !

یکی از نگرانی های کاربران در زمان حذف لینکها ارورهای ۴۰۴ می باشد که رد سایت ایجاد می شود . این ارورها البته نکته و امتیاز منفی برای گوگل محسوب می شود ولی قطعا وجود ۱۰۰ ارور ۴۰۴ بهتر از نبودن هزاران مطلب و لینک در سایت می باشد. شما می توانید با افزونه های مختلف این ارورها را مدیریت کنید. مثلا افزونه ای را نصب کنید که این ارورها را به صفحه اصلی سایت ریدایرکت کند. یا راه بهتر این است که مطالب بسیار جذاب را به کاربر پیشنهاد بدهد. شما اگر بتوانید کاربری که با سرچ یک کلمه وارد سایت شما شده و با ارور ۴۰۴ روبرو شده است را با مطالب جذاب در سایت نگه دارید تا حد زیادی اثرات منفی ارور ۴۰۴ را کاهش داده اید. ارور ۴۰۴ چرا نکته منفی برای سایت محسوب می شود؟ چون وقتی کاربر وارد سایت شما شده است و با مطلبی که میخواسته روبرو نشده و سریعا از سایت شما خارج می شود.

وقتی بتوانید او را در سایت نگه دارید ، گوگل صرفا به خاطر ارور ۴۰۴ برای شما نکته منفی در نظر میگیرد که اگر با نگهداری کاربر در سایتتان همراه شود امتیاز مثبت ایجاد شده ، اثرات امتیاز منفی را از بین می برد.چرا که توانسته اید کاربر را در سایتتان نگه دارید و این یعنی کاربر از سایت شما و مطالب سایت شما راضی است .

پس برای صفحات ۴۰۴ ایجاد شده فکر کنید و مدیریت کنید تا بتوانید از بازدیدهای ایجاد شده بهترین بهره را ببرید . به طور مثال می توانید گیفت هایی برای این کاربران آماده کنید. مثلا دانلود یک کتاب پولی به صورت رایگان ، یا دانلود یک سری از نرم افزارها یا حتی شارژ رایگان برای مدتی که می تواند دلیل خوبی برای ماندن در سایت شما باشد. فقط توجه کنید که کاربر را در سایتتان نگه دارید و بچرخانید تا بهترین استفاده را از او ببرید. ( دنیای وب مستری )

دنیای وب مستری

سایتم رفع فیلتر شد ، چه کنم؟

پس از اینکه پیام رفع فیلتر را دریافت کردید ، اولا بازهم آرام باشید ، قرار نیست در همان ساعت اول بترکانید ! بلکه باید رویه را حفظ کرده و قبل از همه چیز آرامشتان را حفظ کنید تا بتوانید اقدامات بعدی را درست انجام دهید. مثل همان لحظات اولیه ، به تفریح یا گردش یا خانه اقدام بروید و به خودتان بابت این مدتی که پر از استرس بوده استراحت دهید. پس از آرامشی که کسب کردید برگردید و با قدرت هر چه بیشتر به سایتتان رسیدگی کنید. در شبکه های اجتماعی رفع فیلتر شدن سایتتان را اعلام کنید و با ابزارهایی مانند قرعه کشی ، دانلودهای رایگان و…. می توانید کاربران را به سمت سایتتان بکشانید. آنها را ترغیب کنید وارد سایتتان شوند تا جبران کمبود بازدید و مخاطب در این مدت به خوبی انجام شود.

باید دقت کنید که از این به بعد به ایمیل های دریافتی از کمیته فیلترینگ دقت بیشتری کنید و همچنین خودتان دیگر استاد این کار شده اید و باید بدانید که چه مطالبی بزنید و چه مطالبی نزنید . قدر سایتتان را بدانید و در دنیای وب مستری محکم تر و با تجربه تر از قبل حرکت کنید تا بتوانید موفق شوید.

اگر برای راه اندازی سایت از جمله خرید هاست ، ثبت دامنه ، سئو و بهینه سازی سایت و دیگر موارد نیاز به مشاوره داشتید با کارشناسان چیتاهاست در میان بگذارید تا به صورت رایگان به سوالاتتان پاسخ دهند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده سردبیر چیتا
بارگذاری بیشتر در عمومی

پاسخ دهید

بررسی کنید

نحوه ی بکاپ گیری Active Directory در ویندوز سرور ۲۰۱۶

با یک تیر دو نشان بزنید با همراهی چیتا هاست هم از خدمات میزبانی وب، فروش هاست ارزان ویندوز…