خانه عمومی چه تفاوتی میان یک برنامه رایگان و سورس باز وجود دارد؟ ( بخش چهارم )

چه تفاوتی میان یک برنامه رایگان و سورس باز وجود دارد؟ ( بخش چهارم )

56 ثانیه خوانده شده
۰
0
1,173
تفاوت نرم افزارهای رایگان و سورس باز و معرفی واژه جایگزین

در بخش سوم این مقاله ، ما به بررسی مقاله The Cathedral and The Bazaar پرداختیم که در واقع مقدمه ای بر پیدایش نرم افزارهای سورس باز بود . همچنین به بررسی ویژگی های ده گانه نرم افزارهای سورس باز و شرایط مورد نیاز برای سورس باز بودن یک نرم افزار پرداختیم . در بخش آخر این مقاله ما به بیان تفاوت های میان Free Software و Open Source Software می پردازیم و نامی جایگزین برای ترکیب این دو ، معرفی میکنیم .

تفاوت نرم افزارهای رایگان و سورس باز و معرفی واژه جایگزین

تفاوت های میان نرم افزارهای رایگان و سورس باز :

تا جایی که به اکثر مردم مربوط می شود ، تفاوت معنای free software و open-source software ، قابل چشم پوشی می باشد و از تفاوتی ناچیز در روش و فلسفه این دو ناشی میشود . در نگاه جنبش اوپن سورس ، هر دو عبارت معنای یکسانی را دارند و میتوانند درون هر محتوایی ، به صورت چرخشی استفاده شوند . آنها از عبارت ” اوپن سورس ” استفاده میکنند زیرا باور دارند که این عبارت ، توضیح روشن تری از یک نرم افزار و اهداف سازنده آن ارائه میدهد . همچنین روش هایی که میتوان از نرم افزار استفاده کرد را بسیار ملموس تر بیان میکند .

اگرچه برای جنبش ” free software ” ، عبارت ” open source ” اهمیت جنبش را به خوبی منتقل نمیکند و آنها عقیده دارند که با استفاده از عبارت سورس باز ، نمیتوان مشکلات بلند مدت ایجاد شده توسط نرم افزارهای تجاری را به خوبی نشان داد . موسسه نرم افزارهای رایگان ، ادعا میکند که OSI خیلی درگیر منافع عملی نرم افزارهای غیر تجاری شده است ( از جمله سودآوری و کارآمدی یک مدل توسعه همگانی ) . آنها معتقدند که OSI نگران محدودیت های اعمال شده توسط سازندگان روی محتوا نیستند و کاربران باید بتوانند در هر شرایطی کدهای مورد نیاز خودشان را بهبود ببخشند .

این که یک نرم افزار free یا open source باشد بستگی به این دارد که تحت چه لایسنسی منتشر شده باشد و اینکه موسسات FSF و OSI آنها را تایید کرده باشند یا نه . معمولا لایسنس هایی که توسط هر موسسه ارائه میشود ، گاهی اوقات با همدیگر هم پوشانی هایی دارند ولی چند نمونه استثنا نیز وجود دارد . برای نمونه تفاهم  نامه اوپن سورس NASA یک لایسنس تایید شده توسط OSI می باشد ولی از نظر موسسه FSF ، این لایسنس محدود کننده است . بنابراین FSF مردم را از استفاده از نرم افزارهای اینچنینی منع میکند . البته معمولا نرم افزارهایی که FSF به عنوان یک free software معرفی میکند ، در تعریف نرم افزارهای open source نیز قرار میگیرند ولی عکس این ماجرا همیشه صادق نیست .

نام های جایگزین :

در سالیان مختلف ، نام های متعددی پیشنهاد شده اند که بتوانند صلحی میان free software و open source software ایجاد کنند و به این سردرگمی ها پایان دهند . یکی از نام های پیشنهادی که خیلی از آن استفاده میشود ، عبارت Free and Open Source Software است که به اختصار به آن FOSS نیز گفته میشود . این عبارت ، واژه ای امن و خنثی میان این دو گروه شناخته میشود . عبارت libre software که در آن کلمه libre ( کلمه libre از چندین زمان رومی مشتق شده است و به نام حالت آزادی می باشد ) استفاده شده است نیز ، محبوبیت عظیمی در این زمینه پیدا کرده است و نام مخفف FOSS را تبدیل به FLOSS کرده است که مخفف free/libre and open-source software می باشد .

یک نکته ای که باید آن را ذکر کنیم این است که هر دو نرم افزارهای free و open source ، از نرم افزارهایی که در قلمرو public ( عمومی ) قرار دارند ، فاصله دارند . نرم افزارهای free و open source آزادی های خودشان را از طریق سیستم لایسنس خودشان مطرح میکنند در حالی که نرم افزارهای قلمرو عمومی ( public domain ) همین کار را با جدا شدن از سیستم های لایسنس انجام میدهند . یکی از ویژگی هایی که نرم افزارهای free و سورس باز به وسیله آن شناخته میشوند ، این است که در لایسنس FOSS ، نرم افزارها حتما باید به همراه کدهای سورس و لایسنس FOSS منتشر شوند اما نرم افزارهایی که به صورت free domain منتشر میشوند ، چنین ملزوماتی را ندارند .

یکی دیگر از مشکلاتی که نرم افزارهای public domain دارند ، این است که همه کشورهای جهان ، محتوای بدون کپی رایت را نمیشناسند . بنابراین بسیار سخت است که نرم افزاری را به صورت جهانی به عنوان public domain معرفی کنیم . هیچ کدام از موسسات FSF و OSI توصیه نمیکنند که نرم افزارها به صورت public domain منتشر شوند .

نتیجه گیری :

برای بیشتر شرایط عبارت های free software و open source software مفهوم یکسانی دارند و میتوانند به جای یکدیگر استفاده شوند . این که یک نفر از میان این دو عبارت کدام را انتخاب میکند معمولا بستگی به نگرش و فلسفه و درک وی از هر یک از این عبارات دارد . ولی برای بسیاری از برنامه نویس هایی که قصد دارند یک نرم افزار را توسعه دهند و آن را بین مردم انتشار دهند و فعالانی که قصد دارند نگرش مردم به ارتباط با تکنولوژی را تغییر دهند ، تفاوت بین این دو عبارت میتواند بسیار مهم باشد . بنابراین به هنگام انتشار یک نرم افزار جدید ، بسیار ضروری است که به دقت مزایا و معایب هر سیستم لایسنس را بررسی کنیم و آن ها در برابر لایسنس های تجاری قرار دهیم و سپس لایسنسی را انتخاب کنیم که به بهترین شکل ممکن میتواند نیاز خاص ما را رفع کند .

اگر شما تمایل دارید که اطلاعات بیشتری در زمینه لایسنس ها به دست آورید تا بتوانید برای پروژه های خودتان یک لایسنس حرفه ای را انتخاب کنید ، میتوانید به سایت جنبش های FSF و OSI مراجعه کنید و لیست لایسنس ها را به همراه توضیحات مرتبط با آنها مشاهده کنید .

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده علی دربان
بارگذاری بیشتر در عمومی

پاسخ دهید

بررسی کنید

نحوه ی بکاپ گیری Active Directory در ویندوز سرور ۲۰۱۶

با یک تیر دو نشان بزنید با همراهی چیتا هاست هم از خدمات میزبانی وب، فروش هاست ارزان ویندوز…